"Sztuka jest wycinkiem rzeczywistości widzialnym przez temperament artysty." Odgrywa niezaprzeczalnie ważną rolę w życiu każdego z nas. Dlatego nasza szkoła, podtrzymując tradycję, po raz czwarty już zorganizowała Dni Kultury Polskiej. Wydarzenie to miało miejsce w dniach 14-15 luty 2006, kiedy uczniowie mogli odetchnąć pełną piersią po trudach finiszowania po I semestrze.

Dni takie są czasem, gdy każdy może zaprezentować siebie, może poprzez swój talent stać się osobą mniej anonimową, zauważoną i docenioną. Jest to bardzo ważne, tym bardziej że w naszej społeczności szkolnej kryje się naprawdę wiele utalentowanych osób. Tak więc jak co roku wydarzenie to wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród młodzieży.

GALERIA PLASTYCZNA

Dni rozpoczęły się wernisażem trzeciej już wystawy prac plastycznych uczniów naszej szkoły. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Pani Dyrektor Lucyna Powała praz Pan dyrektor Józef Marciniszyn. Otwierając wystawę Pan Dyrektor podkreślił fakt, iż w szkole jest wielu utalentowanych twórców, niektórzy z nich byli już wcześniej zauważani, uznawani, uhonorowani ( np. stypendiami ) inni godni są odkrycia. Należy przyznać, że wystawa dała szanse wyjścia z ukrycia kilku prawdziwym talentom. Chcielibyśmy ich ośmielić, zmobilizować do wysiłku przy rozwijaniu swoich osobowości i podejmowaniu własnych decyzji życiowych.
Na wystawie prezentowane były prace plastyczne o różnorodnej tematyce, liczne portrety, akty, martwa natura, kilka pejzaży, wykonywane oryginalnymi technikami- farby olejne, akwarela, węgiel, ołówek. Wiele pięknych prac zaprezentowała uczennica klasy 3a Judyta Rybka, której talent został juz wcześniej doceniony, a która jest już jedną nogą na Akademii Sztuk Pięknych. Bardzo podobały się prace wykonane ołówkiem przez Elę Błaszczyk z klasy 2e. Z pewnością znalazłyby nabywcę, gdyby były na sprzedaż, i to pewnie trzeba by było urządzić licytację. Ciekawą propozycją i urozmaiceniem wystawy było zaprezentowanie swojego warsztatu malarskiego przez ucznia klasy 1c Radka Jankowskiego, który przyniósł sztalugi, płótno, farby i na oczach zwiedzających pracował nad swoim najnowszym obrazem. Pomysł przedni, a obraz też świetny.
Wśród artystów, którzy prezentowali swoje dzieła na wystawie, były też Anita Kizińska z klasy 1c, Jagoda Kawicka z 1d, mogliśmy podziwiać ogromny talent Anny Steckiej z 2e, oraz Wioletty Hałas z 2d, zachwycaliśmy się twórczością Basi Żany z 1e, Izabelli Dyrby, Gosi Rusinek, oraz Agnieszki Sierzputowskiej z 1c. Również uczennice klas trzecich zaangażowały się w organizowanie wystawy. Tajemnicze prace Michaliny Grodzkiej z 3f dawały do myślenia, a Agnieszka Stefaniak zaintrygowała odwiedzających galerię swymi czarno- białymi fotografiami. Organizacje wystawy zawdzięczamy klasie 3g, która uczyniła to po raz trzeci. Należy pochwalić ich zaangażowanie i wysiłek. Bardzo podobał się sposób ekspozycji prac. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający z uznaniem wyrażali się o pracach, twórcy zaś mieli satysfakcję i radość z możliwości prezentacji swoich talentów. Wyrazili też ochotę uczestnictwa w przyszłorocznej wystawie.

JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ, POETA, PRZEWODNIK DUSZ

Tradycyjnie już pierwszy dzień poświęcony był wybitnemu polskiemu twórcy - w tym roku został nim Karol Wojtyła-wielki człowiek o wielkim sercu, nasz Papież-Jan Paweł II, poeta, dramaturg, przewodnik dusz. Montaż artystyczny, przygotowany przez klasę II e z udziałem przedstawicieli innych klas, wzruszał i skłaniał do refleksji. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy fragmentów takich utworów jak: "Kwiatki Jana Pawła II" oraz poezji tworzonej przez Karola Wojtyłę.

" KLASYCZNIE, JAZZOWO, ROCKOWO ...."
Drugi dzień stał się tym, w którym w naszych sercach i duszach rozbrzmiała muzyka. Jest ona nieodzownym elementem kultury. Wzbudza emocje, przywołuje wspomnienia, zmienia nastroje słuchających. Uroczystość przygotowała i profesjonalnie poprowadziła klasa III g. Koncert zatytułowany był : "Klasycznie, jazzowo, rockowo."W ten sposób chciano ukazać różnorodne formy jakie może przybrać muzyka. Warto je bowiem poznać. Widowisko rozpoczęło się muzyką klasyczną. Choć niedoceniona i jakby odstawiona na boczny tor w dzisiejszych czasach, wciąż pozostaje najwytworniejszym typem muzyki. Jak przedwojenna dama siedząca na współczesnym przyjęciu - z boku, z daleka od reszty. Jako pierwsza wystąpiła Agata Saniewska. Artystka ta skończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Lubinie w 2001r.Zagrała na fortepianie utwór zespołu Coldplay pt. "The Scientist". Na pewno poruszyła niejedno serce prezentując swój talent. Kolejne wykonawczynie to Monika Kulczycka i jej 10-letnia siostra Kamila, która była najmłodszą uczestniczką koncertu. Na te kilka chwil publiczność oszalała z podziwu i sympatii jaką natychmiast wzbudziły we wszystkich te dziewczyny. Kamila grała na skrzypcach, a Monika na pianinie. Wykonały po jednym utworze samodzielnie, a następnie oczarowały wszystkich grając razem. Koleżankom wróżymy wspaniałą przyszłość artystyczną. Tę część koncertu zakończyła Małgorzata Kuczenko, uczennica V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubinie, grając dwa utwory na fortepianie. Odrobinę humoru wprowadziła następnie klasa I e swoim przedstawieniem pt. "Cała prawda o Polakach, czyli Polska w krzywym zwierciadle". Druga część koncertu to muzyka rozrywkowa, która dla jednych stanowi szczyt komercji i plastikowej nowoczesności, a inni dopatrują się w niej sensu życia. Na scenie wystąpili: Emilia Siwak, Krzysztof Kolada, Anna Siemieniuk i Paula Śledzikowska. O ile uczniowie dobrze już wiedzieli na ile stać Emilkę i Anię, o tyle mieli okazję poznać dwóch nowych wspaniałych wykonawców. Krzysztof i Paula to niezaprzeczalnie nowe talenty w naszej szkole. Natomiast Emilia i Ania i tym razem nie zawiodły publiczności.
W przerwie pojawiło się kolejne przedstawienie pt. " Kyninge Śnieżka" w wykonaniu klas I, II, III. Na twarzach publiczności pojawiły się szerokie i szczere uśmiechy.
Na koniec pojawiła się muzyka tworzona zespołowo, trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół. Mowa o muzyce rockowej. Wystąpili: Kuba Łajewski i zespół "No name" czyli Michał Fiuk, Emilia Fąfara i Marta Adamowicz. Poradzili sobie świetnie. A tak już naprawdę na sam koniec tego ekscytującego dnia na scenę wbiegła klasa II f z przedstawieniem pt. "Spirit Party". Chociaż występ nie trwał długo, to na pewno w naszych pamięciach pozostaną na długo.
Dni Kultury to przede wszystkim pokarm dla ducha. Ale klasa IIIb zadbała również o co nieco dla ciała. Można było więc wstąpić do kawiarenki w klubie "Loszek", gdzie III b sprzedawała za niewielką opłatą pyszną kawę i różne smakołyki. Atmosfera była bardzo miła, tak więc organizatorzy nie narzekali na brak klientów.
Ostatnie dni I semestru spędziliśmy więc bardzo miło. Następne Dni Kultury za rok ...
j.a.