Od małego jesteśmy przyzwyczajani do tego, że bolesne doświadczenia usprawiedliwiają nasze niedociągnięcia i słabości, zwalniają nas z odpowiedzialności. Zamiast tego w dzieciach powinno się wykształcać sprężystość emocjonalną – dzięki niej łatwiej będą radziły sobie ze stresem i trudnymi chwilami (…).

 

Jak wzmacniać sprężystość ?

Co sprzyja naszej sprężystości ? O co dbać i zabiegać na co dzień, by potencjalny kryzys okazał się dla nas nie końcem, a kolejna próbą?

  • Dbaj o relacje. Związki z bliskimi ludźmi pełnią rolę chroniącą – pozwalają udzielać i przyjmować cenne wsparcie. Dla niektórych osób pomocna będzie również aktywność w organizacjach na rzecz różnych grup społecznych czy religijnych.

  • Staraj się nie postrzegać kryzysu jako nierozwiązywalnego problemu. Choć nie można zapobiec stresującym zdarzeniom, możliwa jest zmiana tego, jak je postrzegasz i w jaki sposób reagujesz na nie. Obserwuj, które z używanych przez ciebie strategii zaradczych sprawiają, że czujesz się lepiej.

  • Przyjmij, że zmiana jest częścią życia. Akceptacja rzeczy, których nie możesz zmienić, może pomóc skoncentrować się na czynnikach, na które masz wpływ.

  • (Powoli) staraj się osiągnąć swoje cele. Ważne jest, by przygotować listę możliwych rozwiązań twoich problemów. Wybierz z nich cele, które są w zasięgu twoich możliwości. Niewielkie, ale systematyczne działania będą cię do nich przybliżać.

 
Na podstawie artykułu Pauliny Pająk zamieszczonego w ,,Charakterach” nr 1/2013