Rozpoczynamy jubileuszowy rok szkolny 2018/19!

3 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/19. Jednak dla I LO to nie jedynie początek kolejnego roku. Będzie to niezwykły jubileuszowy rok obchodów 70-lecia naszej szkoły!Główne uroczystości przypadają na 5 października, kiedy to oprócz akademii i spotkań w szkole, absolwenci i sympatycy I LO będą mieli możliwość spotkać się na Balu/ Zjeździe Absolwenta w Hali RCS. Czeka nas więc bardzo intensywny pierwszy miesiąc szkoły, w którym obok jprzygotowań obchodów będzie toczyć się normalne szkolne życie. Dodamy też, że kilka klas czeka wrześniowa wyprawa w świat:) Zapowiada się bardzo intesnsywny i ciekawy początek jubileuszowego roku!  Serdecznie witamy w naszych szeregach 6 klas pierwszych, a wiemy już z relacji wychowawców i opiekunów po wycieczcie integracyjnej, że zapowiada się kolejny bardzo dobry rocznik:) Zobacz zdjęcia.


 

Wiktoria oksfordzka Kopernika!!!

"Zbliżający się jubileusz I LO im. M. Kopernika w Lubinie został w dniu dzisiejszym - 24.09.2018 - okraszony nader chlubnym wyczynem naszych reprezentantów: Julia Kochańska (2e), Gabriela Basz (3d) oraz Michał Drążek (3c)  zwyciężyli w Debacie Oksfordzkiej pt. "1918-2018 - wartość patriotyzmu", organizowanej przez Politechnikę Wrocławską w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Naszym kontrahentem w debacie było XIII LO im. A.Fredry we Wrocławiu. W warunkach zbliżonych do distresu (klasy psychologiczne służą na długiej przerwie wyjaśnieniem terminu), wobec wypełnionej publicznością auli, złożonego z wybitnych naukowców jury i oczywiście mierząc się wzrokiem i  wypowiedzią z przedstawicielami Fredry, nasze uczennice i nasz uczeń zdołali na obcym terenie uczynić skuteczny użytek ze swojej "miedziowej amunicji". A ocenie podlegały nie tylko trafność doboru argumentów, lecz także strona lingwistyczna, rozumiana jako kultura słowa. Cóż, teraz... "będzie tak pięknie, wywiady, wizyty w zakładach pracy" i inne splendory, znane tym, którzy obejrzeli "Seksmisję" ;) - o czym z dumą donosi opiekun p.Piotr Malski, a my pełni uznania GRATULUJEMY!!!

GruBiKo - rusza Grupa Biegowa Kopernika!

"8 września 2018r. z woli ... fanów biegania z obecnej klasy 2E zainaugurowała działalność sekcja lekkoatletyczna biegów długodystansowych. W lesie za Przylesiem odbył się pierwszy trening - bieg crossowy. Jej oficjalna nazwa GruBiKo nie nawiązuje do postury prowadzącego, lecz stanowi akronim Grupy Biegowej Kopernika przy I LO w Lubinie i przyznaje się ewolucji nomenklaturowej z pnia Grupy Kopernika. Sekcja, zdominowana przez 2e - jakie to logiczne! - ma charakter otwarty: każdy może do nas dołączyć. Doktryna grupy mówi głównie o celach rekreacyjnych: aktywnym sposobie spędzania czasu na tzw. łonie natury, propagowaniu zdrowego stylu życia itp. Ale ponieważ mamy w składzie osoby z określonymi ambicjami sportowymi, nie wykluczamy bardziej specjalistycznego treningu i udziału w biegach masowych. Wspólne treningi będą się odbywać raz w tygodniu - w weekendy, a członkowie ślubują na honor także w tygodniu szlifować indywidualnie formę. Ponadto zobowiązują się do prowadzenia dzienniczków biegowych, pozostających do wglądu przez instruktora. W pierwszym, historycznym treningu udział wzięli:
Ula Kłobus (2e) - miłośniczka hippiki, która postanowiła się przekonać, jakiej rozkoszy doświadcza kłusujący koń;
Ola Rajczakowska (2e) - dumna uczestniczka Biegu Kopernika;
Martyna Biegun (2e) - reprezentantka szkoły w sprincie z sukcesami (!), córka medalisty Mistrzostw Polski w sprincie w latach 80-tych, pana Tomasza Bieguna;
Jagoda Ostaszewska (2E) - topowa uczennica klasy, obdarzona talentami (np.muzycznym), uczestniczka Biegu Kopernika, córka ultramaratończyka;
- Iga Kurczaba (2e) - reprezentantka szkoły w biegach z medalowym skutkiem, w Koperniku - w ścisłej czołówce;
Klaudia Wnuk (2d) - 2. miejsce w Biegu Kopernika, biega jak szatan... względnie wnuczka szatana Mrugnięcie ;
Szymon Buras (2d) - topowy uczeń szkoły, wyposażony ... we wszelkie talenty, były zawodnik Sokoła Lubin, a obecnie GruBiKo ILO Lubin;
Igor Lech (1a) - półmaratończyk, medalista Letniego Biegu Piastów, uczestnik Biegu na Śnieżkę i innych biegów dla wybrańców, syn byłego alpinisty i aktualnego maratończyka górskiego, pana Macieja Lecha;
Szymon Nowakowski (2e) - były piłkarz Zagłębia, który zmienił dyscyplinę i wkrótce o nim usłyszymy jako o świetnym biegaczu;
Dawid Zapart (3e) - wierny uczestnik Biegów Kopernika na fali wznoszącej.
Nasze spotkanie uświetnił swoją obecnością tato Jagody, pan Arkadiusz Ostaszewski, jak wspomniano ultramaratończyk i to górski, zdobywca Korony Maratonów Polskich - dziękujemy za udział!
Taki jest nasz potencjał, z takiej krwi i takich genów. A swój akces zgłaszają jeszcze Maciej Rapa (2d), który przez czynnik geograficzny podejmie trening indywidualny, Julia Kaczanowska (2e) - kolejna reprezentantka szkoły w niejednej dyscyplinie, Julia Kochańska (2e) artystka, inkarnacja łacińskiej sentencji “Anima Sana In Corpore Sano”.
Kierowniczką naszego biegowego zamieszania z wysokości katedry wychowania fizycznego jest pani prof. Monika Kosińska-Dziewiatowska, bieżącą działalnością - w tym prowadzeniem zajęć - zajmie się licencjonowany instruktor, czyli biegacz teoretyczny, miłośnik biegów bez wzajemności - Piotr Malski".
 
 

"Rycerze biało-czerwonej szachownicy"

"Od początku roku uczestniczymy w projekcie historycznym "Polska 1918 - 2018",przygotowanym przez muzealników z Lubina. Licealiści z klas I - III poznali dotychczas różne aspekty funkcjonowaniaodrodzonego w 1918 r. państwa polskiego. We wrześniu omawiamy temat rozwoju lotnictwa drugiej Rzeczypospolitej, z tak ciekawymi wątkami jak: szkoła asów lotnictwa w Dęblinie, sukcesy Polaków w międzynarodowych zawodach lotniczych, wkład polskich lotników w zwycięstwo w bitwie o Anglię. Tematyka jak najbardziej aktualna, ponieważ świetnie przygotowuje do obejrzenia filmu Denisa Delica "Dywizjon 303. Historia prawdziwa." Klasa 3d jest już po filmie, a koordynatorem projektu jest p. Mirosław Przygoda. Natomiast Wzgórze Zamkowe zaprasza na okolicznościową wystawę "Modnie o niepodległości".

 

 

Akcja BohaterOn - ruszyliśmy!

"Od kilku dni w naszej szkole trwa akcja pisania kartek do Powstańców Warszawskich - BohaterOn
Na stronie BohaterON.pl w zakładce POWSTAŃCY znajdziecie listę osób, do których można napisać. W ten sposób możemy przekazać Powstańcom wyrazy pamięci i nasze podziękowania. Spośród przekazanych kartek szkolna komisja wybrałą najciekawsze, a ich autorzy otrzymali nagrody. Jak zawsze mogliśmy liczyć na Wasze wsparcie i zaangażowanie." Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej niezwykłej akcji - PAMIĘTAMY! 

 
 
 

Spotkanie z historią...

"79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego stała się okazją do spotkania młodzieży naszego liceum z Panem Zygmuntem Pękała ps. " Śmiały" żołnierzem AK i Panem Sławomirem Tusińskim członkiem Związku Strzeleckiego. Nasi goście opowiedzieli o działaniach żołnierzy AK na Zamojszczyźnie w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Ponadto uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne: "Powstanie zamojskie" i "Ostatni rajd "Zapory". Bardziej dociekliwi mogli zgłębić swoją wiedzę historyczną odwiedzając szkolną wystawę poświęconą walce Polaków z niemieckim i radzieckim okupantem". 
"27 września oddajemy hołd Polskiemu Państwu Podziemnemu, jednoczącemu w czasie okupacji wysiłek wyzwoleńczy Polaków różnych ideologii, religii i światopoglądów. Nasza obecność ze sztandarem szkoły pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową stanowi symboliczne zaakcentowanie przywiązania licealnego środowiska do takich wartości, jak odwaga, solidarność, przywiązanie do wolności oraz pokazuje naszą determinację do budowania Polski demokratycznej, tolerancyjnej i współpracującej z innymi narodami w duchu pojednania i pokoju. Zgodnie z testamentem Polski Walczącej".

 

Schwarzwald to jest to!

"Schwarzwald to piękna kraina w południowo-zachodnich Niemczech. To właśnie tam wybrali się uczniowie klas IIIc i IIIe pod opieką Agnieszki Witeckiej, Iwony Kity i Grzegorza Witeckiego. Spacerowaliśmy ponad koronami drzew, karmiliśmy kozy, jedliśmy specjały lokalnej kuchni, podążaliśmy śladami noblisty Hermanna Hessego. Na naszej trasie znalazły się takie perełki jak Berlin i Stuttgart. W stolicy Niemiec podziwialiśmy panoramę miasta z kopuły Reichstagu, w którym obraduje parlament niemiecki oraz zwiedziliśmy muzeum sztuki starożytnej – Pergamon - Museum. Natomiast w stolicy Badenii – Wirtembergii odwiedziliśmy Mercedes-Benz-Museum oraz ogród botaniczno-zoologiczny Wilhelma. Byliśmy świadkami debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i spacerowaliśmy po starówce tego pięknego francuskiego miasta. Hitem wycieczki były warsztaty czekoladowe w zakładach Rittersport, ponieważ każdy „wyprodukował” sobie własną czekoladę. Wróciliśmy do Polski w słodkich nastrojach". Zobacz zdjęcia.

 

Duńska edukacja 2b

Swoją duńską przygodę ma już za sobą klasa 2b. W dniach 16 - 21 września 2018 r. pod opieką p. Marioli Lech i p. Joanny Marciniszyn uczniowie mat-fizu uczestniczył w warsztatach naukowo - językowych w Danii. Program był naprawdę imponujący! Intensywne warsztaty naukowo-językowe w północnej Jutlandii są takie atrakcyjne dzięki naszej absolwentce p. Renacie Szwebs, która organizuje wszystkie wizyty i kontakty z uczelniami. 2b odwiedziła liceum w Stovring, tamtejszy dom kultury (gdzie spędzili popołudnie z duńskimi uczniami). Uczestniczyli w prezentacji wydziału biznesu i ekonomii na Uniwersytecie w Arhus. Byli na wykładzie w instytucie inżynierii medycznej na Uniwersytecie w Aalborgu. Zwiedzili muzeum ARoSMoesegard i muzeum marynistyczneogród botaniczny i skansen. Robili świece, uczyli się duńskiego w szkole językowej w Aalborgu, odwiedzili szkołę filmową w Ebeltoft, miejsce złączenia Bałtyku i Morza Północnego (Skagen), zasypaną latarnię (Rudbjerg Knude), bibliotekę w Arhus (Dokk 1) i przede wszystkim bardzo się zintegrowali - a wszystko to dzięki wychowawczyni Pani Marioli Lech. Zobacz zdjęcia.

 

„ Nad pięknym modrym Dunajem…”, czyli 2c w Bratysławie, Budapeszcie i Wiedniu

"W ubiegłym tygodniu (17 - 22.09) klasa 2c udała się na południe od naszych granic, a mianowicie do stolic Słowacji, Węgier i Austrii. Nasi przewodnicy oczarowali nas tam opowieściami o swoich rodzinnych miastach, które wielokrotnie powiązane były z historią, geografią i dziedzictwem kulturalnym Polski. Dodatkowo wspomnieli o tradycjach oraz typowych dla ich regionu potrawach. Urzekły nas: bratysławska starówka, zapierające dech w piersiach widoki  ze wzgórza Gellerta w Budapeszcie, neogotycki gmach Parlamentu i Zamek Królewski (który mieliśmy okazje zobaczyć zarówno za dnia, jak i nocą) dostojne katedry w Budapeszcie i Wiedniu, unikatowe  domy Hundertwassera i wiele, wiele innych budowli, które wywarły na nas duże wrażenie. Znalazł się też czas na zakupy w niezwykłej Hali Targowej projektu Gustawa Eiffla oraz podziwianie dzikiej przyrody - m.in. rekinów i płaszczek w Tropicarium Budapest. Przy pięknej, słonecznej  pogodzie po zwiedzaniu miasta mieliśmy okazję zrelaksować się w basenach termalnych na wyspie Małgorzaty. Ale najwięcej przeżyć dał nam wieczorny rejs statkiem po Dunaju w scenerii oświetlonego miasta, przy granych na pokładzie walcach Straussa.
Nie sposób będzie nam zapomnieć o tym, co zwiedziliśmy w ciągu tych czterech dni. Było to prawdziwe pożegnanie lata i… duży zastrzyk wiedzy z historii i geografii Słowacji, Austrii i Węgier, który z pewnością przyda się za 1,5 roku na maturze!" Zobacz zdjęcia.


GruBiKo zadebiutowało!

Debiut Grupy Biegowej Kopernika w relacji jej założyciela p. Piotra Malskiego:
"W krainie (nie)wielkich jezior, ponad którymi żurawie z właściwym sobie dostojeństwem formują kształtne klucze, krainie zasobnej w pożądany przez owady zwane przez uczonych Apis z rodziny Apidae (znaczy po prostu pszczoły) nektar, który dostarczają w obfitości okoliczne wrzosowiska, a ściślej i krócej rzecz ujmując w Przemkowie Grupa Biegowa Kopernika objawiła oficjalnie światu swoje istnienie po miesiącu pilnych treningów. Dokonało się to poprzez udział w "Biegu po Miód" - imprezie towarzyszącej świętu ku czci owadziego wzoru pracowitości i jego słodkim dziełom pn. "Święto Miodu i (za przeproszeniem) Wina". To nasz pierwszy start w imprezie masowej pod szyldem wiadomej sekcji. Organizatorzy biegu, hołdujący niespiesznemu stylowi życia, nie ogłosili jeszcze pełnych wyników, ale zaręczyli honorem, że kiedyś je ogłoszą. W internecie!... Jedno wszakże już wiemy: GruBiKi uwijały się na trasie i w pierwszych dziesiątkach jedynej klasyfikowanej kategorii "open" odnajdziemy nazwiska Klaudii Wnuk 2d, Julii Kaczanowskiej 2e, Szymona Nowakowskiego 2e, Szymona Burasa 2d, Igora Lecha 1a ... Jednak uwiecznijmy wszystkie waleczne serca, pojemne płuca i wydolne mięśnie - w pierwszym biegu GruBiKo udział wzięły/wzięli (poza w/w): Marta Czerwień (1d), Martyna Biegun, Jagoda Ostaszewska, Ola Rajczakowska, Ula Kłobus (2e), zespół bracia (Osuchowie, Jakub oraz Krzysztof), Dawid Zapart 3e. Dołączył do nas Aleks Gellert zwany absolwentem (dawna 1,2,3a) oraz pan Ostaszewski. Wiatr w żagle dostaliśmy od kibicujących rodzin - dziękujemy! Z doświadczenia znoju i potu wyprowadzamy żarliwe życzenie: niech pomnożone będą dni Grupy Biegowej Kopernika, bo my kochamy tę udrękę! "

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information