FINAŁ MECZÓW MATEMATYCZNYCH 2018!
KOPERNIK - DRUGĄ DUŻYNĄ DOLNEGO ŚLĄSKA!!!

"W sobotę 19 maja 2018 w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się Finał XVII Dolnośląskich Meczów Matematycznych – zwieńczenie wielomiesięcznej walki w meczach. Nasza szkoła to weteran w tych zawodach - startowała już 17 raz!!! 
Drużyna w składzie
:
Jakub Dobrzański (1a), Kamil Włodarski (1a), Marcin Krac (1a), Aleksandra Birut (1a), Marek Hajduk (1b), Paweł Prusisz (2a), Maciej Isztwan (2a), Dominika Skórko (3a), Jakub Mazurowski (3a), Paweł Prucnal (3b)
stoczyłą wyrównany mecz z trudnym przeciwnikiem - Liceum Akademickim Politechniki Wrocławskiej. Mecz - jak na finał przystało, był na najwyższym poziomie. Przyjemnością było kibicować naszej drużynie". GRATULUJEMY i duma nas po prostu rozpiera!!!! 
Dziękujemy naszej drużynie i opiekunkom: Pani Lucynie Krawiec i Pani Renacie Nowakowskiej.

 

 

MATURA 2018 za nami!
MAJ to przede wszystkim MATURA, która w tym roku trwałą w naszej szkole od 4 maja do 25 maja.
Na wyniki czekamy aż do 3 lipca. Tak więc wszyscy musżą uzbroić się w cierpliwość!
Jak zawsze w Koperniku bardzo dużo osób wybierało przedmioty dodatkowe, zdawane wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Wśród nich prym wiódł język angielski, matematyka, biologia, chemia czy fizyka. Sporo osób zdawało również WOS, mniej podjęło się wtym roku historii.
Kilka osób zdawało język rosyjski i niemiecki, a nawet hiszpański.


FLEX - Mirka Markowska FINALISTKĄ!
Mirka Markowska (1e) po udziale we wrześniowych warsztatach YA , jak sama pisze: "nie mogłam dojść do siebie z moją przyjaciółką" i obie szukały czegoś, co pozwoliłoby dać upust emocjom, energii i temu niesamowitemu poczuciu, że można wszystko:) No i tak znalazły program FLEX, dzięki któremu Mirka jedzie na rok do Stanów! Została finalistką, a szansa na to w tym roku wynosiła 1,6%!
Konkurs składał się z dwóch etapów: 
1) napisanie 3 esejów po angielsku na zadany na platformie temat i wysłanie online. 
2) napisanie 2 esejów po angielsku w ograniczonym czasie, na spotkaniu z American Councils + test językowy 
Eseje były sprawdzane w Waszyngtonie. 
"Program FLEX, czyli Future Leaders ExchangeProgram, to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. Dzięki programowi uczniowie liceów i techników z Polski i innych krajów mogą spędzić cały rok szkolny w USA, mieszkać u amerykańskiej rodziny i uczęszczać do amerykańskiego liceum. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów."
I tak Mirka już w sierpniu wylatuje do Stanów i zacznie naukę w amerykańskim liceum...
Kto wie, do czego zainspirują Cię te i kolejne warsztaty z The Young Americans!
Mirce gratulujemy i już czekamy na relację z pobytu!

 

ZWOLNIENI Z TEORII - finalizcja!
Przedstawiamy zaledwie kilka z tegorocznych projektów realizowanychj przez naszych uczniów w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii, na podstawie której prowadziony jest Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości - w którym przypomnimy - I LO zajmujeI miejsce! O tym, jak nam poszło w tym roku dowiemy się już 20 czerwca w Warszawaie na Wielki Finale i Gali wreczenia WILKÓW.
 TeEvents
Jesteśmy bardzo ciekawi, czy któryś z tegorocznych projektów naszych uczniów zdobędzie prestiżowego Wilka. Rozstrzygnięcie już wkrótce i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Bez względu jednak na ostateczny werdykt kapituły, my jesteśmy dumni z młodych społeczników i z kolejnych niesamowitych projektów, które stworzyli w tym roku. I chociaż to już niemal koniec działań, to są projekty, które są bardzo aktywne do samego końca! 
"Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” dobiega końca, co oznacza czas na podsumowanie wszystkich dotychczasowych działań. My, jako projekt „TeEvents” zrobiłyśmy naprawdę wiele. Nie było łatwo, ale podołałyśmy wyzwaniu. Przez ostatnie pół roku zorganizowałyśmy dwa własne wydarzenia - Rozgrywki gier planszowych, które odbyły się w naszej szkole oraz Kino pod Gwiazdami na Wzgórzu Zamkowym, jak również byłyśmy współorganizatorkami Food Truck Show na lubińskim rynku! W międzyczasie przygotowałyśmy trzy konkursy dla naszych obserwujących, w których można było wygrać naprawdę interesujące nagrody! Udało nam się również przeprowadzić wykłady w Szkole Podstawowej Nr 14 im. gen. broni Stanisława Maczka, na których uczniowie dowiedzieli się więcej o naszym projekcie, jak również o olimpiadzie, w której bierzemy udział. Z tego miejsca chciałybyśmy serdecznie podziękować wszystkim partnerom, którzy dzięki swojej życzliwości i zaufaniu wsparli nasz projekt. To niesamowite, jak wielu ludzi jest chętnych, aby pomóc młodzieży w ich rozwoju. Wykonanie takiego projektu to naprawdę niesamowite doświadczenie! Dowiedziałyśmy się wiele przydatnych rzeczy, które na pewno zaowocują w przyszłości!"

Zobacz zdjęcia.

Please Don't smoke the show
Z ogromną przyjemnością prezentujemy kolejny tegoroczny projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Umiejętności i doświadczenia, które młodzi ludzie zdobywają w trakcie realizowania poszczególnych etapów swoich projektów są po prostu bezcenne. Każdy przekonuje się, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie przedsięwzięcia, umiejętność przygotowania niezbędnych "papierów", a wszystko trzeba zrobić samodzielnie, biorąc odpoweidzialność za projekt i grupę. Z niecierpliwością czekamy na tegoroczny Wileki Finał ZWzt i czekamy na kolejne WILKI dla I LO - w końcu lidera rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości!!!  
Przedstawiamy "Please don't smoke the show"  - grupę projektową, w której skład wchodzą: Bartosz Kaliciak, Michał Kamiński, Katarzyna Wilgusz i  Wiktoria Czajkowska. 
"Jesteśmy uczniami klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie i jednocześnie fanami drużyny Zagłębia Lubin S.A. "Please don't smoke the show" to stworzona przez nas inicjatywa, która obraca się wokół problemu palenia na trybunach Dialog Areny. Projekt działa pod patronatem Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Pomysł, który postanowiliśmy przeobrazić w działania, narodził się najzwyczajniej z naszego doświadczenia. Uczęszczając na stadion zauważyliśmy, że niestety nie wszyscy mogą w pełni cieszyć się z oglądania meczu na żywo, ponieważ przeszkadza w tym nieprzyjemny zapach dymu papierosowego. Mówiąc wprost, palący kibice często nie zwracają uwagi na pozostałych. Sprawa ma bardzo duże znaczenie ze względu na to, że liczna część przybywających na Dialog Arenę traktuje weekendowe wyjście na mecz jako czas relaksu z bliskimi, a co za tym idzie, zabiera ze sobą całe rodziny. Dym nie stanowiłby problemu, gdyby osoby palące udawały się do miejsc dla nich przeznaczonych, aby spełnić swoją potrzebę. Jednak głównym powodem, dla którego tak się nie dzieje jest słabe oznakowanie stref oraz zwyczajny brak świadomości widzów o ich istnieniu. To właśnie na tym skupia się nasz projekt. 
Jako zespół projektowy postanowiliśmy wywołać konieczną dla otoczenia zmianę. W celu osiągnięcia celu podjeliśmy następujące kroki: przeprowadziliśmy sondę społeczną, aby udowodnić występowanie problemu zawiązaliśmy partnerstwo ze stowarzyszeniem Miasto dla Mieszkańców podjęliśmy współpracę z Zagłębiem Lubin S.A. przygotowaliśmy akcję reklamową w formie ulotek (o nakładzie 1000 sztuk) za porozumieniem z zarządem klubu trafiliśmy do kibiców przez telebimy oraz nagłośnienie stadionowe wraz z agencją reklamową Black Horse zaprojektowaliśmy baner reklamowy, który został użyty podczas meczu. Owoce podjętych przez nas działań były widoczne już podczas spotkania z Górnikiem Zabrze. Jednak nie poprzestaliśmy na jednym meczu. Kontynuowaliśmy naszą inicjatywę, kiedy Zagłębie podejmowało dużynę z Białegostoku. 
Podsumowując, ku naszemu zadowoleniu projekt spotkał się z ogromną aprobatą wśród widzów. Wielu z nich tak naprawdę dzięki naszej akcji dowiedziało się, że może spokojnie zapalić papierosa przede wszystkim nie łamiąc prawa oraz nikomu nie przeszkadzając. Obserwując wyniki inicjatywy możemy śmiało stwierdzić, że odnieśliśmy sukces wprowadzając w życie zmianę społeczną".
 
 

HELPUS
Oto kolejny z projektów społecznościowych realizowanych przez uczniów Kopernika w ramach Olimpiady ZWzT. Nic dziwnego, skoro I LO jest najlepsze w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości, aktywność grup projektowych jest wręcz czymś naturalnym. Umiejętności i doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji wszystkich projektów są nie do przecenienia. Ci, którzy dotarli do Wielkiego Finału podkreślają, że to czego się nauczyli zanim otrzymali międzynarodowe certyfikaty zarządzania projektami jest dla nich bezcenne. Przypomnimy tylko, że opiekunem i propagatorem Olimpiady w szkole jest Pani Makriola Lech.  Przedstawiamy kolejny świetny projekt - HELPUS!

"Jesteśmy uczennicami pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie i razem tworzymy pięcioosobowy zespół w składzie - Maja Kuźnik, Klaudia Wnuk, Oliwia Kaczmarek, Joanna Kachnowicz i Aleksandra Kosiorowska. W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii” kończymy realizację własnego projektu społecznego pod nazwą ,,Helpus”. Przedsięwzięcie ma na celu pomoc bezdomnym oraz samotnym zwierzętom w schroniskach. Chcemy pokazać mieszkańcom Lubina, że zwierzęta w schroniskach mają tak samo wielkie serce jak pupile z hodowli. Nasz projekt miał się stać głosem tych poszkodowanych zwierząt i stąd nazwa ,,help”- pomoc i ,,us”-nam. Mamy za sobą wiele akcji i wydarzeń, które miały na celu polepszenie jakości życia zwierząt zamieszkujących okoliczne schroniska. We współpracy z międzyszkolnym klubem sportowym ,,Piranie Lubin” zorganizowałyśmy charytatywne zawody pływackie ,,Podaj łapę”, na których wpisowymi zawodnika była karma lub akcesoria dla zwierząt. Zebrane rzeczy zostały przekazane lubińskiemu Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. Mamy za sobą również charytatywną sprzedaż ciast, która miała miejsce podczas koncertu młodych artystów pt. ,,Muzyczne Variete” w lokalnym MDK-u. Podobna akcja miała również miejsce w naszym liceum. Zebrana kwota została przeznaczona na zakup stałych bud dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Głogowie. Oprócz tego przeprowadziłyśmy w szkole podstawowej nr 10, nr 14, nr 9 i w Społecznej Szkole Podstawowej wykłady dla młodszych kolegów i koleżanek, które miały na celu podniesienie świadomości dzieci w opiece nad zwierzętami."

 

PADS FOR US
Przedstawiamy kolejny z tegorocznych zespołów projektowych olimpiady ZWzT. Z ogromną uwagą i zaciekawieniem przyglądamy się wszystkim tegporocznym grupom, bo jak wiadomo nasza szkoła przoduje w ilości sfinalizowanych projektów, które co roku zaskakują nas oryginalnoscią i rozmachem! Oto kolejny projekt, który z pewnością zasługuje na rozpropagowanie - bo pomysł jest przedni, a potrzeba autentyczna! Gratulujemy pomysłu, trzymamy kciuki i życzymu Wilka!  Projekt tworzą uczniowe klasy I b: Maciek Bobowski, Marta Walczak, Alice Ikoniak, Magda Demczak  i Paulina Kucharczyk.

,,Pads for us" to projekt grupy uczniów I LO w ramach ogólnopolskiej olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii". Celem projektu jest wprowadzenie darmowych środków menstruacyjnych w damskich ubikacjach instytucji publicznych naszego miasta, z których skorzystać może każda kobieta. Zespół zapewnia pudełeczko oraz jego regularne wyposażenie przez pełen miesiąc (co 2/3 dni) dzięki wsparciu sponsorów.Przez ten czas pokazujemy, że to nic trudnego, skoro radzi sobie z tym grupa nastolatków. Projekt działa prężnie już od kilku tygodni. I choć odradzano nam jego realizację nie daliśmy za wygraną. Już w kilkunastu instytucjach można korzystać z naszych pudełeczek. Są to m.in. lubińskie licea, restauracje, kawiarnie, miejsca rozrywki. Odzew wsród mieszkanek jest wspaniały, same nawet dokładają swoje własne podpaski/tampony. Nie odnotowaliśmy przypadków dewastacji. Panie, niezależnie od wieku, bardzo pozytywnie reagują na widok naszego projektu. Dostajemy również wiele wiadomości pełnych podziękowań i gratuacji za to, że wreszcie ktoś pomyślał o tak podstawowych potrzebach. Niektórzy mają jeszcze objekcje przed korzystaniem z pudełka, ale staramy się pomóc im przełamać tą barierę organizując liczne akcje promocyjne. Nie odkryliśmy niczego nowego. Na zachodzie darmowe środki menstruacyjne są dostępne niemal na każdym kroku. Teraz przyszła pora na Lubin. Mamy nadzieję, że projekt ,,Pads for us" zostanie w naszym mieście na dłużej, a instytucje dalej będą uzupełniać pudełka regularnie bez naszej pomocy. Oczywiście, jesteśmy otwarci na propozycje lubinianek oraz partnerskich instytucji. Możemy dowolnie zmodyfikować pudełko zgodnie z życzeniem instytucji (kolor, naklejka z logo instytucji na pudełku, itp.) Projekt jest ciągle realizowany, co oznacza, że wkrótce pojawi się w innych partnerskich instytucjach. Jeśli po zakończeniu okresu naszego uzupełniania dostaną nam środki menstruacyjne rozdzielimy je między partnerskie instytucje, aby same mogły je uzupełniać. Nasza praca na rzecz projektu jest dobrowolna i charytatywna, aby akcja była utrzymana na jak najwyższym poziomie potrzebujemy wsparcia finansowego sponsorów. Więcej informacji i aktualności na Facebooku projektu. Zobacz też artykuł na GIRLS ROOM.

 
BEZPIECZNA RODZINA z KRAV MAGĄ
"Z dużym zainteresowaniem drugoklasiści uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych w ramach projektu ,,Bezpieczna rodzina”. Jego celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat zjawiska przemocy w rodzinach z problemem uzależnień i form pomocy, a także jak ustrzec się przed krzywdzącymi związkami w przyszłości.  W części praktycznej z instruktorem Krav Maga młodzież dowiedziała się, jak unikać miejsc i sytuacji niebezpiecznych oraz jak sobie radzić w przypadku zaistnienia takich sytuacji".
Zobacz zdjęcia.
 
 
 
 
30 maja zaprosiliśmy GIMAZJALISTÓW na Drzwi Otwarte!
Jak co roku przygotowaliśmy dla naszych gości szereg atrakcji. Oprócz części oficjalnej, w której dyrektor szkoły przedstawia ofertę edukacyjną I LO, Grupa Kopernika przygotowała krótki występ, a uczniowie oprowadzili przyszłych kolegów po szkole. Można było uczestrniczyć w kilku zajęciach np z fizyki, biologii czy chemii, obejrzeć Izbę Pamięci:), przejść się po czerwonym dywanie i już teraz zostać Gwiazdą Kopernika, z którym zresztą można sobie było zrobić pamiątkowe zdjęcia, a wszystko skończyło się na pikniku na boisku szkolnym, gdzie zaprezentowano nową lunetę, przygotowano słodki bufet i rozegrano mecz. Była też fotobudk
a, a wychowawcy klas I byli do dyspozycji Gimnazjalistów. A wszystko odbyło się w 30 stopniowym upale! 
Czekamy na Was i do zobaczenia na wyjeździe integracyjnym!


ABSOLWENCI
Drzwi Otwarte oznaczaję, że za chwilę w szkole pojawi się "nowy narybek", a tymczasem w majy otrzymaliśmy kilka informacji o sikcasach naszych absolwentów! W jubileuszowym roku I LO, czekamy na jak najwięcej takich informacji!
Obowiązki Prezesa Zagłębia Lubin pełni obecnie nasz absolwent (poprzednio przewodniczący Rady Nadzorczej Zagłębia) Mateusz Dróżdż, którego dwukrotnie gościliśmy na Dniach Kultury. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów zarówno w Zagłębiu jak i na Uczelni Łazarskiego, gdzie dr Mateusz Dróżdż jest wykładowcą. Jest też radcą prawnym i specjalistą w dziedzinie imprez masowych.

 
 

Magdalena Rajczakowska, obecnie doktorantka szwedzkiego Lulea University of Technology, jest u progu przełomowego technologicznego odkrycia! Mianowicie "wymyśliła" samonaprawiający się beton... Technologią interesuje się już wiele firm. Choć sama Magda mówi, że to "nic wielkiego i być może teraz zajmie się czymś lepszym", to my jesteśmy pełni uznania, a nasi absolwenci po raz kolejny dają nam powód do DUMY!!! 
Tymczasem o Magdalenie Rajczakowskiej w szwedzkiej telewizji:TUTAJ oraz na stronie uczelni: TUTAJ Zdjęcie ze strony Lulea University of Technology, Sweden.


19 maja nasza absolwentka, Anna Marciniszyn, uzyskała tytuł Finalisty oraz otrzymała statuetkę prestiżowego międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów: Make Me 2018 na Łódż Design Festival.
Do finału zakwalifikowano 29 prac spośród 217 z całego świata. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opis ze strony konkursu Make Me.

"26 maja absolwent naszej szkoły, Patryk Łukasiewicz, zdobył tytuł wicemistrza Polski seniorów w walkach -70 kg w Taekwon-do, przegrywając nieznacznie w finałowej walce z obecnym mistrzem Europy!" 
Gratulujemy, życzymy dalszch sukcesów i jesteśmy dumni, że możemy się Wami chwalić:)

 

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information