THE YOUNG AMERICANS - dziewiąte warsztaty za nami!!!
2 października pożegnaliśmy grupę 46 gości z The Young Americans, którzy po raz dziewiąty poprowadzili warsztaty artystyczno-językowe w Koperniku. W tym roku w imprezie uczestniczyło 132 uczniów nie tylko z I LO, ale ze wszystkich typów szkół. Najmłodsza uczestniczka miała 8 lat, najstarszy ukończył 3 rok studiów:)
Były to niezwykle intensywne i bardzo pozytywne 3 dni. Trudno opisać emocje jakie towarzyszą tym wyjątkowym warsztatom, bo każdy przeżywa je po swojemu - jedno jest pewne - wachlarz doznań jest ogromny, a energia i entuzjazm niosą wszystkich jak na skrzydłach. I nie ma w tym przesady, a żeby móc ocenić warsztaty z The Young Americans trzeba przez nie przejść:) Młodzi nauczyciele, jakimi są YAs, potrafią nawiązać niezwykłą więź z uczestnikami, są wspierający, bardzo otwarci i empatyczni - ot i cały klucz do sukcesu! Właśnie te cechy pozwalają w zaledwie 3 dni nauczyć KAŻDĄ grupę na świecie finałowego SHOW, a show, które oglądaliśmy w tym roku oszołomiła widownię. Oba akty, pierwszy przygotowany przez YAs i drugi - wynik pracy z młodzieżą, były świetne i tak energetyczne, że trudno było usiedzieć w miejscu!
Chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia, rozpoczynając od dyrektora Józefa Marciniszyna, bez którego wsparcia i  otwartości na takie przedsięwzięcia nie bylibyśmy w stanie ich organizować. Jesteśmy JEDYNĄ szkołą na świecie, w której warsztaty odbyły się aż 9 razy!!! Ale też doskonale czujemy, co wniosły w naszą szkolną rzeczywistość - otwartość, zaangażowanie w różne działania, aktywność w Grupie Kopernika, czy samo jej powstanie... LUBIN na trasie YA jest zawsze bardzo oczekiwanym miejscem - słyszeliśmy to już wielokrotnie i jest nam z tego powodu niezmiernie miło. 
Jednak ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania rodzin, tzw HOST FAMILIES, które przyjmują naszych gości w swoich domach. Bardzo dziękujemy wszystkim tegorocznym 40 "hostom", a byli nimi:
Adam Wójcik, Julia Jaskuła, Weronika Łokaj, Karolina Kogut, Ola Demczak, Katarzyna Haraś, Ewa Stanisławów, Michał Mędrała, Mikołaj Jaszczyszyn, Oskar Kukułka, Filip Kobyłecki, Aleks Korzun, Maciek Marciniak, Oskar Mika, Magda Bendik, Małgorzata Midziak, Kamila Kryś, Julia Pawlik, Julia Ostrowska, Natalia Jałosińska, Eryka and Oliwia Pająk, Sara Czyż, Nina Wilk, Aleksandra Jędrkowiak, Julia Pater, Ula Kłobus, Oliwia Gładysz, Joanna Marcinkowska, Maks Muszyński, Gosia Antosz, Angelika Dziwińska, Amelia Filipińska, Julia Lachowicz, Weronika Pielech, Julia Peplińska, Aga Osiewalska, p.Ewa Rachwalska, p. Małgorzata Wiszowska, p.Małgorzata Wójcik, p.Joanna Marciniszyn.


Ogromnie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nas organizacyjnie oraz SPONSOROM:
KGHM Polska Miedź S.A. za ufundowanie The Young Americans niezwykle przydatnych w trasie gadżetów: kubki termiczne, plecaczki, parasolki i opaski,
Rada Rodziców przy I LO,
Auchan w Lubinie za ufundowanie produktów spożywczych i wody,
RCS w Lubinie za udostępnienie hali przy SP 14 oraz za zaproszenie na koncert Ewy Farnej,
PKS Lubin S.A.
- Pani doktor Alicji Rzepieli-Guzdro za opiekę medyczną,
- Państwu Dorocie i Wojciechowi Czyżom, właścicielom Lodziarni Sandi w  Lubinie za ufundowanie lodów o smaku "Young Americans":),
Karczmie "Poznaniak" w Polkowicach za przygotowanie wyśmienitych obiadów i przekąsek oraz fundatorowi posiłków, który pragnie pozostać anonimowy.
DZIĘKUJEMY i zapraszamy na 10 warsztaty, które odbędą się w dniach 7 - 9 czerwca 2019r!
Zobacz zdjęcia: występ Grupy Kopernika dla YA, DAY 1&2DAY 3 i SHOW

 

Dzień Nauczyciela 2017

"W piątek trzynastego też może być fajnie...
Tegoroczna akademia z okazji Dnia Nauczyciela upłynęła pod znakiem piosenki, humoru i tańca. Gorące podziękowania, piękne kwiaty i złota polska jesień wpłynęły pozytywnie na nastroje społeczności szkolnej. Zjednoczone siły "humanów" pod przewodem 3c sprawdziły co prawda odporność grona pedagogicznego na uczniowskie żarty, ale siła spokoju belfrów była niczym skała! Nie taki suchar straszny, jak go malują...." 
W tym roku przyznano następujące nagrody i wyróżnienia branżowe:
MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - Pani Kalina Sienkiewicz,
MEDAL SREBRNY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - Pani Joanna Marciniszyn,
MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ - Pani Marta Bugajenko.
NAGRODY PREZYDENTA MIASTA LUBINA otrzymali: Dyrektor Józef Marciniszyn, Pani Ewa Urbaniak oraz Pani Monika Kosińska - Dziewiatowska.
Zobacz kilka zdjęć oraz link do filmu.


 

Kopernik bliżej gwiazd!

Odkryliśmy nowe miejsce idealne dla naszych mat-fizów: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach!
W dniach 16-18 października klasa 1b, pod opieką wychowawcy p. Marioli Lech i p. Iwony Kity, brała udział w warsztatach Space Academy organizowanych W Niepołomicach przez firmę Brain Waves.
Zajęcia obejmowały zagadnienia astronomiczne, astronautyczne, fizyczne i geograficzne, psychologiczne i  biologiczne, a były to:
„Piknik astronomiczny” (godz. 18.00 do 24.00) Uczniowie poznali podstawy astronomii, budowę teleskopu i opanowali jego obsługę. Namierzali gwiazdy, uczyli się ich nazw i położenia na niebie. W Planetarium astronomicznym aparatura umożliwiła im obserwację nieba z ponad czterema tysiącami gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem, zjawiska zachodzące na nocnym niebie, charakterystyczne gwiazdozbiory nieba wiosennego, letniego, jesiennego i zimowego. Uczestnicy warsztatów nauczyli się orientacji na sferze  niebieskiej, jak bezpiecznie prowadzić obserwacje słońca, gdzie szukać obiektów mgławicowych do astrofotografii, zagłębili się w tajemnice Układu Słonecznego.
Biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne - wykład prowadzony przez psycholog Annę Marków (absolwentka I LO). Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się jak działają fale mózgowe w praktyce, jak przeprowadza się trening usprawniający pracę mózgu. Kuba, który przeszedł badanie fal mózgowych mówi, że było to niesamowite przeżycie.
Zajęcia z pierwszej pomocy w sytuacjach szczególnych, prowadził ratownik medyczny Kamil Marków (również absolwent I LO) Uczniowie nauczyli się udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach szczególnych. Natomiast w ramach odpoczynku i rekreacji, pan Kamil przygotował grę Larp, w której wszyscy przenieśli się w świat science-fiction.
Przy tak intensywnym programie warsztatów udało się znaleźć chwilkę na zwiedzanie przepięknych Niepołomic i jeszcze nauczyć się astrofotografii! To nie był koniec! 1b zwiedziła też Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, gdzie poznali historię zapisywania dźwięku. Dzięki tej wycieczce każdy uczeń  już wie, co to są protuberancje i chemiluminestencja, a Martyna nauczyła się mówić Gibraltar! Zobacz zdjęcia.

 

BohaterOn w Koperniku

Akcja BohaterON ma na celu uhonorowanie żyjących osób, które walczyły podczas Powstania Warszawskiego. Nasi uczniowie mieli taką okazję właśnie im podziękować, że dziś możemy żyć w niepodległej Polsce. Wielu uczniów pokazało swój patriotyzm, pisząc kartki. Łącznie do Powstańców trafi ponad 250 kartek z naszej szkoły. Oprócz samych kartek stworzyliśmy film, dzięki któremu Powstańcy, zobaczą naszą wdzięczność za ich poświęcenie".
Akcję w szkole koordynował Adrian Szum (2c)
Zobacz filmik

 

Historia krwią pisana...

"Już ponad stu naszych licealistów obejrzało wystawę "Zbrodnia Lubińska'82" prezentowaną przez muzealników ze Wzgórza Zamkowego. Unikalne zdjęcia, filmy oraz wykłady przenoszą nas do niezbyt odległych czasów, kiedy to walka o ideały wymagała najwyższej ofiary. Nierzadkie są komentarze młodzieży, że "mój tata tam był", czy "mama mi o tym wiele razy opowiadała". Warto wiedzieć, jak drogo płaciło się w PRL-u za marzenie o wolności!"XX Dolnośląski Festiwal Nauki w CK Muza

XX Dolnośląski Festiwal Nauki w tym roku przebiegał pod hasłem "Nauka bez granic". Impreza odbywa się od kilku lat nie tylko we Wrocławiu, ale w CK Muza, co bardzo ułatwia udział w festiwalu, nie zabierając całego szkolnego dnia. W dniach 11 - 12 października uczniowie klas: 1a, 1b, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 3a, 3b, 3d, 3c, 3f uczestniczyli spotkaniach , wykładach i warsztatach o różnorodnej tematyce:
"Działania społecznie odpowiedzialne przedsiębiorstwa kluczem do sukcesu współcześnie zarządzanej firmy" - Doktorantka Uniwersytetu Ekonomicznego Agnieszka Mikucka - Kowalczyk, 
"Maluchem przez Afrykę" -  spotkanie z Arkadym Pawłem Fidlerem pisarzem, podróżnikiem i producentem filmów podróżniczych, pomysłodawcą; organizator projektu Po Drodze,
"Quo vadis populacjo Polski?" - Magdalena Maciejasz -  Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH,
"Jerzy Giedrojć i „Kultura”" kawałek Polski w sercu Francji,
Wykłady z biologii dla klas biologiczno-chemicznych obejmowały zagadnienia:
"Co to jest gen - próba definicji jednostek dziedziczenia", "Wirusy w walce z chorobami nowotworowymi", "Żelazne zdrowie - rola żelaza i innych mikroelementów".
"Pokusy wirtualnego świata", "Rodzina, której przyznano 5 nagród Nobla".


SPORT
Kolejne sukcesy w pływaniu Kuby Adamczaka!

" W październiku Jakub Adamczak (1a), rozpoczął sezon pływacki uczestnicząc w międzynarodowych zawodach w Trutnovie w Czechach. W silnie obsadzonych zawodach uczestniczyło w różnych kategoriach wiekowych ponad trzystu zawodników z Czech i Polski. Jakub stanął dwa razy na podium. W swoich koronnych konkurencjach zajął drugie i trzecie miejsce. Kuba uczestniczył też w międzynarodowych zawodach w Gorzowie Wielkopolskim, w których brało udział w różnych kategoriach wiekowych ponad 450 zawodników z Białorusi, Litwy, Niemiec i Polski. Jakub w swoich 4 startach zajął trzy razy drugie miejsce. Na jednym z koronnych dystansów osiągnięty wynik plasuje Kubę na drugim miejscu list krajowych w swoim roczniku."
Gratulujemy!!!

 

 Sukcesy w siatkówce!!

"W dniach 24-25 października w hali sportowej ZSnr1, zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców. Obie nasze reprezentacje dostały się do ścisłego finału razem z reprezentacjami II LO. W obu przypadkach mecze były bardzo zaciekłe i na wysokim poziomie. Wczoraj, naszej drużynie dziewcząt zabrakło odrobiny szczęścia i ostatecznie zajęły II miejsce. Za to dzisiaj, nasi chłopcy w zmasowanym ataku rozgromili reprezentację II LO, zajęli I miejsce i będą reprezentować powiat lubiński w rozgrywkach strefowych w Głogowie.  
Reprezentacja dziewcząt: 
Sandra Szarkowicz ,Oliwia Czechowska, Adrianna Dębska, Julia Kaczanowska, Karolina Stasik, Klaudia Zontek, Paulina Czeryba, Aleksandra Więch, Dominika Marfiany, Angelika Jesionka.
Reprezentacja chłopców: 
Maciej Herbut, Mateusz Banaszak, Dominik Marcińczyk, Sebastian Sznajdrowicz, Bartosz Wieczorek, Jan Rubaszewski, Oskar Kukułka, Krzysztof Osuch, Jakub Osuch.
Gratulujemy wszystkim!!!


Finał przełajów i VII Kopernika za 2016/17!

"19 X 2017 r. w Olszynie k. Lubania odbyły się finałowe sztafetowe biegi przełajowe w ramach Dolnośląskiej Licealiady Młodzieży. Powiat lubiński, zarówno w kategorii dziewcząt jaki i chłopców reprezentowali uczniowie I Liceum im. M. Kopernika w Lubinie.
Na szczęście pogoda dopisała, a uczniowie wrócili z zawodów z dobrymi humorami. Do sztafety dziewcząt (10x1000m), która zajęła VIII miejsce należały:  Klaudia Wnuk, Iga Kurczaba, Wiktoria Sitarczyk, Julia Kaczanowska, Gabriela Nowak, Oliwia Kaczmarek, Anna Wróblewska, Julia Wilczyk, Katarzyna Skarb, Agnieszka Osiewalska. 
Chłopcom poszło trochę gorzej, ponieważ zajęli XVI miejsce (sztafeta 10x1500m), ale warto wspomnieć o składzie, który dał z siebie wszystko, a należeli do niego: 
Szymon Buras, Maksymilian Gajewski, Maciej Herbut, Bartosz Kaliciak, Wojciech Stępień, Filip Zaraziński, Jakub Osuch, Oskar Kukułka, Krzysztof Osuch oraz Dawid Zapart.
Warto jednak pochwalić się faktem, że jako szkoła odebraliśmy statuetkę za VII miejsce we Współzawodnictwie Sportowym Szkół Dolnego Śląska w roku szkolnym 2016/2017. Jest to spore osiągnięcie, ponieważ zostaliśmy wyróżnieni spośród 187 szkół! Wielkie podziękowania i gratulacje dla wszystkich sportowców, który przyczynili się do tego sukcesu."


Sukcesy w szermierce!

Na początku października Tomasz Kałuziński, uczeń klasy 1a, po raz drugi wystartował w Pucharze Polski Juniorów Młodszych w Gliwicach. W zawodach uczestniczyło stu czternastu zawodników z całego kraju. 
Tomek walczył bardzo dobrze w całym turnieju i zajął III miejsce!

Piotr Kołpa (2a) i Tomasz Kałuziński (1a) z powodzeniem wystartowali w drugiej edycji Pucharu Polski Juniorów w Gliwicach.
Piotrek zajął II, a Tomek IX miejsce w turnieju . Jeszcze w tym roku przed nimi kolejne poważne wyzwania: starty w Pucharach Europy w Klagenfurcie i Bonn oraz w Pucharze Świata w Luxemburgu . Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów."


POMAGAMY!!!
Kopernik i MOYO4CHILDREN dla dzieci w Kenii!

Od trzech lat I LO działa charytatywnie na rzecz dzieci z domu dziecka w Kathonzweni w Kenii, którym opiekują się projekt MOYO4CHILDREN. Udało nam się zebrać sporo potrzebnych rzeczy i bardzo się cieszymy, że nasza pomoc jest tak wyczekiwana i naprawdę ważna! Wszystko zaczęło się od naszej absolwentki Barbary Wielgosik, która była w kenii w ramach wolontariatu i tak zaraziła nas ideą pomagania tamtejszym dzieciom. To nie koniec akcji, czekamy na dalsze wytyczne, czyli spis rzeczy, które są najbardziej potrzebne w zaprzyjaźnionym domu dziecka i do dzieła!
Oto wiadomość jaka do nas dotarła z Kenii:
"Kolejne paczki dotarły do Kathonzweni. Mamy 100% frekwencję (żadne paczki nie zaginęły) i bardzo się z tego cieszymy:A dzieci NAJBARDZIEJ!! . 
Dziękujemy I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie oraz naszej wolontariuszce Natalii  i całej ekipie za zorganizowanie paczek:) Jesteście SUPER!! :)"
Natalia Pala (3f) koordynowała zbiórkę w zeszłym roku - dziękujemy!

 

 

Pożegnaliśmy Panią Zofię Pieńkowską...

Dziś, 17 października 2017 roku zmarła Pani Zofia Pieńkowska, wieloletnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Lubinie, nauczycielka biologii, pedagog oddany całym sercem lubińskiej oświacie, człowiek kochający młodzież i w pełni poświęcający się edukacyjnej misji. Pani Dyrektor kierowała szkołą przez dwie dekady w okresie od 1965 do 1983 roku, tworząc jej potężne naukowe fundamenty, nadając popularnemu Kopernikowi charakter i styl. W uznaniu dla Jej wielkich zasług w rozwoju naszej małej ojczyzny otrzymała Nagrodę Miasta Lubina.

W swojej książce napisała, że chciała, aby każdy absolwent znalazł w jej wspomnieniach o szkole samego siebie, cząstkę swojej duszy. Była przekonana, że młodość to czas dla człowieka najważniejszy. Zawsze kochała młodzież i dokładała wszelkich starań, by otworzyć przed swoimi uczniami jak najszersze możliwości rozwoju i stworzyć optymalne warunki do nauki. W latach sprawowania dyrektorskiego urzędu przez Panią Zofię Pieńkowską lubińskiemu ogólniakowi nadano imię Wielkiego Astronoma, a także włączono go do Szkół Stowarzyszonych w UNESCO. Przez osiemnaście lat kierowania liceum udało się Pani Dyrektor wraz z wieloma wybitnymi nauczycielami Kopernika wykształcić całe rzesze olimpijczyków, laureatów różnych konkursów, ludzi nauczonych szacunku do nauki, wiedzy i rzetelnej pracy, wszelkiego rodzaju społeczników działających na rzecz lokalnej społeczności.

Swoją wspomnieniową książkę zatytułowała Ocalone od zapomnienia, oddając tym samym hołd ulubionemu poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu , a fragment jego wiersza umieściła jako motto, i my dzisiaj żegnamy Panią Zofię Pieńkowską cytatem z utworu tego twórcy pod tytułem Wiersz o wielkiej wdzięczności, który został dedykowany nauczycielom artysty z warszawskiego liceum. Tak oto historia zatoczyła koło… 
Do końca życia bardzo interesowała się sprawami szkoły, była jej wiernym Przyjacielem, zawsze przeżywała wszystkie sukcesy Kopernika i udzielała rad w trudnych chwilach, dzieląc się swoimi pomysłami. 
Pani Dyrektor, żegnamy się poetycką frazą i pięknie za wszystko dziękujemy!

Dyrekcja, Nauczyciele i Absolwenci Szkoły.

W życiu to takie proste:

Przyszedł człowiek, rękę uścisnął, podziękował,

Ale w poezji trudniej,

Poezja to trudne słowa(….)

 

Jakże nie pisać wiersza,

Jakże nie płonąć w podzięce

Za światło, co się rozszerza,

Za dar najpiękniejszy, za wiedzę!


Pogrzeb odbył się w Grzegorzewie k/Koła.

 

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information