HIT WRZEŚNIA:

I LO NAJLEPSZE W RANKINGU SZKÓŁ KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI!!!
Jesteśmy bardzo dumni z pozycji naszej szkoły w opublikownaym dziś Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości  - rankingu szkół zaangażowanych w olimpiadę Zwolnioni z Teorii. I LO jest absolutnym liderem! 

ZOBACZ RANKING
"Lubin na czele
Tegorocznym zwycięzcą rankingu jest I Liceum Ogólnokształcące z Lubina. W pierwszej piątce znalazły się też: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów z Elbląga, I Liceum Ogólnokształcące ze Starogardu Gdańskiego, II Liceum Ogólnokształcące z Poznania, III Liceum Ogólnokształcące z Gorzowa Wielkopolskiego i II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta z Ostrowa Wielkopolskiego. Pełna lista rankingowa publikowana jest na stronie www.zwolnienizteorii.pl.Ranking uwzględnia 150 placówek o najlepszych rezultatach spośród 1109 szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie zgłosili swój udział na portalu Zwolnieni z Teorii w poprzednim roku szkolnym."Zobacz cały artykuł

Olimpiada Zwolnieni z Teorii stawia na zaangażowanie młodych ludzi w projekty społeczne, kreatywność, zdobywanie wiedzy, doświadczeń i umiejętności poprzez pracę w grupach projektowych. Nie jest to łatwe, a żeby znaleźć się w gronie najlepszych, trzeba wykazać się ktreatywnością, pracowitością i determinacją w doprowadzeniu projektu do samego finału. I jak się okazuje nasi uczniowie, od początku istnienia olimpiady inspirowani przez nauczycielkę podstaw przedsiębiorczości Panią Mariolę Lech, odnoszą w niej ogromne sukcesy. Należy przypomnieć, że dwa lata z rzędu nasi uczniowie znajdują się w gronie laureatów zdobywając certyfikaty i  nagrody - WILKI!

Tegoroczne projekty olimpiady Zwolnionych z Teorii ruszają już 3 października i chociaż nie o miejsce w rankingu tu chodzi (choć I miejsce robi wrażenie:), to liczymy na to, że nasi uczniowie wiedzą już ilu cennych rzeczy mogą nauczyć się w ciągu całego procesu pracy nad projektem i ponownie taki licznie i skutecznie powalczą o "Wilki". Do szkoły dotarł juz dyplom potwierdzający zwycięztwo w tegorocznym Rankingu Szkół Komptetencji Przyszłości! Zapraszamy do lektury artykułu na stronie miasta i trzymamy kciuki za ten rok!

 

INAUGURACJA ROKU 2016/17
Rok szkolny 2016/2017 został uroczyście otwarty! Tradycyjnie po krótkiej części na szkolnym boisku, uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach i wszystko powoli zaczęlło nabierać tempa. Klasy pierwsze zaczęły rok od wycieczki integracyjne do Przesieki, więc początek szkoły dla nowych uczniów nie był tak stresujący - zanim wkroczyli w szkolne mury na dobre, zdążyli poznać swoich kolegów i koleżanki. Zobacz zdjęcia.
Tymczasem rok 2016/17 zaczynamy od ważnej zmiany. Pani Barbara Mikosza, która 9 lat sprawowała funkcję wicedyrektora, przeszła na emeryturę, a na to stanowisko została powołana Pani Ewa Urbaniak. To również rok, w którym naukę w klasach pierwszych rozpoczęlo 5 oddziałów. Nie zmienia się jednak reszta - czyli nadal gwarantujemy najwyższy poziom nauczania i niepowtarzalną atmosferę! Kolejny niesamowity rok przed nami!
Zobacz zdjęcia.


MARATON MATEMATYCZNY
"15 września grupa 16 uczniów naszej szkoły wyruszyła pod opieką p. Lucyny Krawiecdo Wrocławia, by walczyć o zakwalifikowanie się do finału maratonu matematycznego, który odbywa się w sobotę. Zwycięski bój stoczyli: Natalia Zbroniec (3b) i Arkadiusz Dębski (3a). Jak wiele rund uda im się przejść w  finałowej rozgrywce – dowiemy się wkrótce. Trzymajmy mocno kciuki! Choć konkurs ten jest bardzo wyczerpujący, jak sama nazwa wskazuje trwa wiele godzin, nierzadko nawet do północy, to jednak dotrwanie do 12 albo 13 rundy jest naprawdę bardzo satysfakcjonujące.
Pocieszeniem dla tych, którym się nie powiodło, był pokaz łazika, skonstruowanego przez  studentów informatyki, podczas którego licealiści mieli okazję dowiedzieć się też co nieco o perspektywach, jakie się otwierają przed studentami nauk informatycznych i matematycznych.
Na koniec pobytu w Instytucie Matematycznym uczniowie mogli wysłuchać wykładu „Matematyka w sztuce Wacława Szpakowskiego”, organizowanego w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Wyjazd ten zapoczątkował tegoroczną przygodę z pozalekcyjną matematyką. Następny cel to Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, której szkolny etap odbędzie się 25 października, a przygotowania do tego konkursu rozpoczną się na pierwszych zajęciach koła matematycznego już w najbliższą środę (21.09) na 8 lekcji w sali 205."

SPORT

"Uczniowie z I LO pokazali, że w Lubinie górują nie tylko w nauce, ale też w sporcie.
Sztafety 10x100 m  pod wodzą pana Krzysztofa Kalisza pobiegły „szybko, dobrze i po medal” deklasując konkurencję zarówno w kategorii kobiecej jak i męskiej. Już 6 października drużyna „Kopernika” będzie reprezentować Lubin w zawodach na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Skład oby drużyn:
dziewczęta: Angelika Wanat 3d, Paulina Czeryba 3f, Oliwia Blecharz 2c, Aleksandra Olejarczyk 2c, Magda Borowiec 3c, Anna Wróblewska 1d, Julia Wilczyk 1b, Maja Kowalska 3a, Aleksandra Matkowska 2d, Angelika Jesionka 2b, Ada Pielech 2d; 
chłopcy: Piotr Włodarczak 2d, Arkadiusz Duda 3c, Mateusz Sobczak 3c, Maksymilian Gajewski 2e, Maciej Peter 3a, Patryk Molenda 3b, Wojciech Stępień 1e, Piotr Horbowy 2a, Filip Zaraziński 1b, Bartosz Rogacki 1a, Aleksander Kudyba 3a". Na zdjeciu nasze złote dziewczęta!


"Rok szkolny tylko się rozpoczął, a nasza szkoła już może świętować pierwszy sportowy sukces. Uczeń klasy Ia - Piotr Kołpa wystartował w Pucharze Polski w szpadzie, w kategorii wiekowej junior młodszy. Wystartowało 101 zawodników i 110 zawodniczek z 42 klubów z całej Polski. Z całej lubińskiej reprezentacji, swój największy sukces świętował Piotr Kołpa, który zajął I miejsce w turnieju . W drodze na sam szczyt we wspaniałym stylu, Piotrek wygrał wszystkie walki. Po bardzo udanym początku sezonu, Piotr umocnił swoją pozycję lidera w klasyfikacji juniorów młodszych w Polsce."
Gratulujemy i jesteśmy przekonani, że to początek pasma sukcesów naszych uczniów w sporcie i nie tylko!

 

Za nami dopiero drugi tydzień szkoły, a docierają do nas kolejne wieści o sportowych sukcesach naszych uczniów:
"15 września 2016 w Lubinie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Biegów Przełajowych LZS. Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasze tegoroczne maturzystki Maja Kowalska (IIIa) iAleksandra Naróg (IIIc) zajęły w zawodach odpowiednio I i III miejsce na dystansie 2000m".
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)

 

Ledwo zaczęliśmy rok szkolny, a już dociera do nas informacja o kolejnym sukcesie sportowym naszych uczniów. Tym razem Halina Machacz (3d) reprezentowała naszą szkołę w X Mistrzostwach młodzieży szkolnej i akademickiej w ujeżdżaniu, które odbyły się w dniach 3 - 4 września w Książu. Po dwudniowych zmaganiach Halina ukończyła zawody na 6 miejscu w rankingu szkół ponadgimnazjalnych.
(Zdjęcie dzięki uprzejmości @karolinawapinskaequinephotography)

 

V MIEJSCE W MARATONIE JĘZYKOZNAWCZYM
Znamy wyniki XIII Maratonu Językoznawczego. Drużyna Kopernika w składzie:
Bartosz Krüger, Adam Łata i Miłosz Stolarczyk (wszyscy z klasy 3a) zajęła V miejsce! Gratulujemy!
"Maraton Językoznawczy to wydarzenie organizowane cyklicznie przez Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie to jest adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników Maratonu jest rozwiązanie zadań konkursowych w możliwie jak najkrótszym czasie. Corocznie nowy zestaw pięciu zadań konkursowych opracowują pracownicy naukowi i doktoranci.
Zadania nie są ograniczone do jednego języka. Są one oparte na materiale językowym pochodzącym zarówno z języków współczesnych, jak i wymarłych. Uczestnicy konkursu mogą więc zostać skonfrontowani z zagadnieniami leksyki języka angielskiego, składni języka polskiego, a także morfologii języka szwedzkiego czy staroangielskiego. Maraton Językoznawczy sprawdza nie tylko wiedzę językową uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale też zdolność analitycznego i abstrakcyjnego myślenia. Specyfika i zakres tematyczny zadań konkursowych w Maratonie pokazują także, że zajmowanie się językiem to badanie i opisywanie intrygujących zjawisk, z którymi użytkownicy języka obcują na co dzień, ale nie zawsze zdają sobie sprawę z ich istnienia".


NARODOWE CZYTANIE SIENKIEWICZA
Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Polacy czytali zbiorowo także „Zemstę” Aleksandra Fredry i „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W tym roku wybraliśmy w drodze losowania powieść „Quo vadis” autorstwa naszego noblisty 1905 roku.
W piątek 9 września 2016 roku odbyła się w auli prezentacja poświęcona tej najpopularniejszej polskiej powieści. Udział w imprezie wzięły klasy pierwsze. Pozostali uczniowie zapoznali się na lekcjach z ciekawostkami dotyczącymi tego utworu. 
3 września 2016 roku odbyła się piąta edycja ogólnopolskiej akcji społecznej NARODOWE CZYTANIE, polegająca na wspólnym publicznym czytaniu „Quo vadis”. Powieść została wyłoniona jako zwyciężczyni głosowania przeprowadzonego wśród Polaków. Czytaj więcej.

 

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA - SZKOLENIA DLA KLAS !

19 września klas 1a rozpoczęła cykl szkoleń skierowanych do uczniów klas pierwszych, które co roku odbywają się w naszej szkole. Profesjonalne szkolenia: "Pierwsza Pomoc Przedmedyczna" prowadzone są przez ratowników z MCKK w Lubinie. Takich szkoleń nigdy nie jest za dużo - a my mamy pewność, że nasi uczniowie będą potrafili znaleźć się i odpowiednio zareagować w sytuacji zagrażającej życiu. Jutro szkoli się kasa 1b, a trzy pozostałe klasy przejdą szkolenie w najbliższym czasie. Zobacz zdjęcia.

 

NIEMIECKI INACZEJ
"Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych i dzięki pomocy naszego absolwenta Rafała Remiśko, klasa IIIa uczestniczyła 23 września 2016 w lekcji języka niemieckiego prowadzonej przez "skypa " przez lektorkę Dominikę Parot z Instytutu Goethego w Warszawie. Zajęcia przebiegły pod hasłem "Deutschland - Land und Leute". Uczniowie chętnie uczestniczyli w lekcji, najbardziej podobała się część, w której odpowiadali na pytania przy pomocy swoich smartfonów i potem mogli na ekranie porównać się z innymi pod względem poprawności i tempa odpowiedzi. Nad stroną techniczną czuwali Miłosz Stolarczyk i Jakub Kowalik, a lekcję zorganizowała p. Agnieszka Witecka". Zobaczzdjęcia.

 

KOPERNIK W PODRÓŻY
3E w WARSZAWIE

"14 września klasa 3e wyruszyła na trzydniową wycieczkę do stolicy Polski. Najpierw odwiedziła najbardziej zasłużonych Polaków spoczywających na Cmentarzu Powązkowskim i Wojskowym, po czym ruszyła do Sejmu RP. Dodatkowo klasa przeżyła niesamowite spotkanie z historią w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wspaniałą przygodę z nauką w Centrum Nauki Kopernik. Wycieczka nie mogła się obejść bez wizyty w Parku Łazienkowskim, gdzie jedną z głównych atrakcji było dokarmianie wiewiórek. Wieczorem klasa przeżyła sentymentalne chwile podczas podziwiania pięknej Warszawy z punktu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki. Ogromne wrażenie wywarł Zamek Królewski oraz Stare Miasto. Pożegnanie z Warszawą nastąpiło na terenie byłego getta w Muzeum Żydów Polskich "Pollin". Klasa wyjechała ze stolicy z mnóstwem pamiątek i zdjęć, ale najważniejsze, co zyskaliśmy to wspólne wspomnienia, które na zawsze zatrzymamy w Naszych sercach". Zobacz zdjęcia.

 

MAT-FIZY W DANII
Przygoda Kopernika z Danią trwa już blisko 20 lat, a wszystko zapoczątkowała klasa dziennikarska Pani Marioli Lech. Od pierwszego wyjazdu do Danii sporo się zmieniło, tak więc obecnie wycieczki są skierowane do wszystkich klas, które wyrażą chęć uczestnictwa w duńskich warsztatach. Każda z klas, w zależności od profilu, ma układany indywidualny program ustalony z wychowawcą. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w lekcjach w duńskim liceum, brać udział w wykładach i spotkaniach na uczelniach i w szkołach wyższych. Wszystkie klasy realizują również program krajoznawczno-turystyczny odwiedzając najpiękniejsze zakątki północnej części Półwyspu Jutlandzkiego. Wszystkie zajęcia i spotkania odbywają się w języku angielskim. W tym roku we wrześniu do Danii wybrały się kolejno klasy 2b i 2a, czyli dwa mat-fizy.
Klasa 2b była w Danii w dniach 18 - 23 września. Jak sami piszą: "uczniowie 2b wracają do szkoły wypoczęci, bogatsi o nowe doświadczenia i z głowami pełnymi pomysłów. Przez tydzień odwiedzili mnóstwo pięknych miast, ciekawych miejsc oraz odkryli wiele interesujących aspektów duńskiej kultury. Po wizycie w tamtejszym liceum zawiązały się nowe, międzynarodowe przyjaźnie. Kilkoro uczniów już rozpoczyna naukę duńskiego, by w przyszłości rozpocząć studia w tym pięknym, skandynawskim kraju." Zobacz zdjęcia 2b.
Klasa 2a (23-30.09) podczas swojego pobytu odwiedziła Wydział Medialogii Uniwersytetu w Alborgu, uczniowie uczestniczyli w lekcjach matematyki i fizyki w liceum, a po lekcjach mieli możliwość poznać duński styl życia, spędzając całe popołudnie w domach uczniów, gdzie przygotowali wspólny posiłek i bliżej się poznali. Klasa 2a była również w dwóch szkołach wyższych (hojskole) Europejskiej Szkole Filmowej i Duńskiej Szkole Designu. Widzieli jak łączy się Bałtyk z Morzem Północnym, jak wytwarza się tradycyjne duńskie słodycze, odwiedzilimuzeum malarstwa w Skagen, skansen w Arhus i tamtejsze Muzeum Sztuki Współczesnej - ARoS Museum. Widzieli jak funkcjonuje biblioteka miejska i doświadczyli burzy piaskowej na wydmach:) Zobacz zdjęcia 2a
Wszystkie klasy mieszkają w domu na wrzosowisku, nieopodal plaży, wspólnie przygotowują posiłki, a to sprzyja prawdziwej integracji, która jest w tych wyjazdach bardzo istotna. Wiosną do Danii wybierają się aż trzy klasy: 2e, 2c i 2d.
Bardzo dziękujemy Pani Renacie Szwebs, naszej absolwentce, od 26 lat mieszkającej w Danii, dzięki której możemy odwiedzać szkoły, instytucje, uniwersytety i poznać Danię od strony, której nie pokazałoby nam żadne biuro podróży! Dodamy tylko, że obecnie w Danii studiuje 4 naszych absolwentów.GRUPA KOPERNIKA DLA CHŁOPAKÓW KOPERNIKA

3 października obchodziliśmy szkolny Dzień Chłopca. Z tej okazji od kilku już lat dziewczęta z Grupy Kopernika przygotowują krótki występ - niespodziankę dla naszych chłopaków. W tym roku nie było inaczej. Oczywiście każda z klas obchodzi to sympatyczne święto indywidualnie, tak więc Panowie Kopernika mogli w tym roku świętować swój dzień od piątku do poniedziałku:)

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information