XIV DNI KULTURY

Dni Kultury to projekt, który jest realizowany w naszej szkole od 14 lat. Jego celem jest rozwijanie talentów, kształtowanie aktywnej i twórczej postawy, prezentacja dorobku uczniów, nauczycieli i absolwentów uczniom I LO. Całość wpisuje się doskonale w wytyczne i priorytety Ministra Edukacji na ten rok, który został nazwany "Rokiem Otwartej Szkoły". Taką z pewnością jest I LO. Dni Kultury - to już od kilku lat nasz szkolny festiwal nauki - stąd nazwa naszej imprezy została rozwinięta: Dni Kultury W I LO - UCZYMY, INSPIRUJEMY, POSZERZAMY HORYZONTY
GOŚCIE IVX DK
W dniach 16-18 marca I LO było czymś więcej niż tylko szkołą - staliśmy się miejscem spotkań, warsztatów i dyskusji. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć i posłuchać uzdolnionych uczniów i absolwentów, którzy pasjonują się nauką , psychologią, teatrem, filmem, fotografią, malarstwem czy modą . W ten sposób nie tylko promujemy talenty, ale często je odkrywamy.
Od czterech lat program Dni Kultury został rozszerzony o bogatą ofertę warsztatów tematycznych, prowadzonych przez uczniów, nauczycieli, absolwentów i zaproszonych gości – sympatyków Kopernika. W tegorocznej edycji Dni Kultury, odbyło się ponad 40 warsztatów, wykładów i spotkań tematycznych. Tańczyliśmy, robiliśmy sushi, biżuterię z prawdziwych kwiatów, 181 osób zmierzyło wiek biologiczny, graliśmy w gry bitewne na makietach, malowaliśmy koszulki i martwą naturę.
Ogromnym sukcesem kilkunastu edycji Dni Kultury są kariery naukowe, biznesowe, aktorskie, wokalne, artystyczne, taneczne i osobiste naszych absolwentów, którzy tu stawiali swoje pierwsze kroki i którzy chętnie wracają, aby dzielić się swoimi doświadczeniami i pasją z młodszymi kolegami.
Dni Kultury w I LO stały się imprezą środowiskową, w której udział bierze nie tylko cała społeczność uczniowska naszej szkoły ale wielu absolwentów i rodziców. W tym roku wśród zaproszonych gości jest 3 nauczycieli, 2 rodziców, 21 absolwentów i kilkunastu uczniów. Nie musimy wyjeżdżać na festiwal nauki – festiwal przyjeżdża do nas – gościliśmy np kilku doktorów, profesora zwyczajnego, lektorkę języka chińskiego UJ, radcę prawnego, dyrektorów firm, copywritera, pisarkę, speców od efektów specjalnych i obronności – a wszystkich łączy jedno – ogromna pasja do tego co robią i chęć dzielenia się tym z innymi i za to wszystkim dziękujemy!
Podczas Gali DK– 18 marca zostały rozstrzygnięte wszystkie konkursy- ogólnopolski konkurs fotograficzny"Piękno", konkursu na Indywidualność Artystyczną Sceny Dla Każdego i wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu modowego Runway, gry businessowej Cashflow. Do naszego rozległego projektu dołączyli w tym roku uczniowie realizujący niesamowite projekty w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii: Spatium, Misja Wizerunek, Nie karm Raka, Trenuj Zdrowie. Cieszymy się, że zarażamy działaniem innych i jesteśmy ciekawi jak rozwiną się te wszystkie talenty!
O naszych gościach i programie pisaliśmy wcześniej. zostaje nam więc WSZYSTKIM GORĄCO PODZIĘKOWAĆza udział i mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz!
Zobacz zdjęcia: DZIEŃ 1, DZIEŃ 2, DZIEŃ 3 i artykuł na stronie miasta (z dnia 1) oraz wyniki wszystkich konkursów XIV DK

BARDZO dziękujemy SPONSOROM XIV Dni Kultury, dzięki którym stać nas na coraz cenniejsze nagrody, a sama impreza nabiera coraz większego rozmachu!!
! W tym roku wsparli nas:
Pan Grzegorz Buras - Prezes Auto Centrum Victoria w Lubinie - tradycyjnie już nasz sponsor strategiczny, na którym Kopernik może zawsze polegać!
Pan Jarosław Dziurman - dziękujemy za dołączenie do grona naszych darczyńców!
Państwo Aneta i Daniel Gajewscy z firmy ENFOREST, którzy również dołączyli w tym roku do grona naszych darczyńców. 
Pan Kazimierz Ziółkowski - Prezes PKS Lubin - wspierający nasze liceum od lat
Butik Runway - od kilku edycji wspiera konkurs modowy Runway,
Niezawodna Rada Rodziców przy I LO!
Bank Zachodni - wpierający grę businessową - CASHFLOW.
Dziękujemy też wszystkim prowadzącym wykłady, warsztaty i spotkania- bo wszystko co robią opiera się na zasadzie wolontariatu!

KONKURSY
KOMUNIKATYWNY EUROPEJCZYK

24 lutego 2016r.  w II LO odbył się po raz ósmy konkurs językowy "Komunikatywny Europejczyk". Konkurs polega na rozwiązaniu zadań w dwóch językach. Nacisk położony jest głównie na aspekt komunikacji językowej. Dotarły do nas wyniki tegorocznej edycji. Od lat odnosimy w tym konkursie spore sukcesy, ale w tym roku 4 uczniów z naszej drużyny znalazło się na 4 pierwszych miejscach!:
I miejsce - Dagmara Dygas
II miejsce - Dorota Rudowicz
III miejsce - Paweł Ptak
IV miejsce - Marta Macyszyn
X miejsce- Jagoda Legieć

POTYCZKI JĘZYKOWE

W czwartek 10 marca już po raz siódmy odbył się finał Potyczek Językowych Językowych o Puchar Dyrektora I LO. W ostatnim etapie drużyny gimnazjalistów zmagały się z tematyką ZEMSTY i WYBACZENIA (polski) oraz NAJWAŻNIEJSZYMI WYDARZENIAMI Z HISTORII WIELKIEJ BRYTANII (angielski). Tradycyjnie już, walka była zacięta, a wyniki do końca niepewne... Ostatecznie, po fantastycznie rozegranych scenkach obrazujących wydarzenia historyczne Wielkiej Brytanii, zwycięzca zeszłorocznych Potyczek obronił tytuł!
I tak:
I miejsce – Gimnazjum Salezjańskie w Lubinie
II miejsce - Gimnazjum nr 5 w Lubinie
III miejsce -Gimnazjum nr 4 w Lubinie
IV miejsce - Gimnazjum Integracyjne w Lubinie
V miejsce - Gimnazjum nr 2 w Lubinie
Zobacz zdjęcia


K
ONKURS HISTORYCZNY

1 marca 2016 r. w Liceum Salezjańskim odbył się konkurs historyczny o "żołnierzach drugiej konspiracji". Drużyna 1 LO w składzie:
Dorota Godyń,
Kamila Kostyszak,
Mateusz Perzyńsk
i
zajęła I miejsce w kategorii szkół średnich.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

FIZYKA

3 marca 2016 r. w X Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu odbył się II etap XII Otwartego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów:
Marek Kowalik (3a) i Tomasz Żelawski (3b). Obaj uczestnicy zakwalifikowali się do finału, który odbędzie się 7 kwietnia. W czasie konkursu każdy z 11 uczestników będzie prezentował przed jury złożonym z pracowników naukowych wrocławskich uczelni wyższych swoje dokonania z zakresu fizyki.

MATEMATYKA

24 lutego 2016 roku w Liceum Salezjańskim w Lubinie odbył się etap powiatowy LIMESOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO. Zmagania zakończyły się pełnym sukcesem uczniów naszej szkoły, której matematyczna reprezentacja okazała się po prostu bezkonkurencyjna. Niech przemówią same liczby: otóż na dziewięciu laureatów LIMESA w kategorii zadań na poziomie podstawowym pięciu z nich to uczniowie naszej szkoły. Na poziomie rozszerzonym wyniki reprezentantów Kopernika są wprost rewelacyjne! Oceńcie sami, liczby nie kłamią, na ośmiu zwycięzców… OŚMIU z nich to reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie!
Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – poziom podstawowy:
I miejsce – Julia Szymczak,
II miejsce – Alicja Świątek,
III miejsce – Małgorzata Matławska i Natalia Bochnia,
VI miejsce - Małgorzata Olszewska.
Laureaci poziomu rozszerzonego:
I miejsce – Arkadiusz Dębski,
II miejsce – Natalia Zbroniec,
III miejsce – Katarzyna Krawiec,
IV miejsce – Zbigniew Zabłocki i Damian Duszeńko,
V miejsce – Adam Łata i Gabriela Drabik,
VI miejsce – Piotr Szeliga.

ANGIELSKI

"10 marca w SLO w Lubinie odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Nasze liceum reprezentowała drużyna w składzie: Róża Korzeniewicz i Agnieszka Zagórska (3c). Dziewczyny spisały się świetnie, wykazały się naprawdę imponującą wiedzą z dziedziny: historia, geografia, kultura i słynni ludzie z Wielkiej Brytanii, USA, Australii i Nowej Zelandii. Dziewczyny niemal przez całe zawody prowadziły, niestety ostatecznie uległy drużynie z liceum w Głogowie i zajęły II miejsce.

NIEMIECKI

Wyniki III etapu konkursu "Niemiecki na szóstkę":
15. 03. 2016 odbył się trzeci etap konkursu "Niemiecki na szóstkę", tym razem dla uczniów klas pierwszych i drugich. Obowiązywała tematyka: Familienleben (kl. II) i Gesundheit (kl. II) oraz zakres gramatyczny: Pronomina (kl. I) i Wortfolge im Nebensatz (kl. II).
Najlepsze wyniki osiągnęli :
Kl. I : Jagoda Legieć (If) i Emilia Mroczko (Id)
Kl. II : Małgorzata Matławska (IId) i Olga Stuchlak (IIf)

PIOSENKA 

 

5 marca odbyły się kwalifikacje do Regionalnego Konkursu Piosenki Angielskiej, którego organizatorem jest SLO. W finale konkursu pn. "Thank You For the Music"wystąpią dwie uczennice z klasy 1b: Patrycja Franczak i Katarzyna Urban. Gratulujemy występów i trzymamy kciuki za finał, który już 11 marca w CK Muza. Zachęcamy do kibicowania naszym wokalistkom.
Na zdjęciu wszyscy wykonawcy z I LO walczący o wejście do finału - dziękujemy za udział!


BIBLIA

Do etapu diecezjalnego (okręgowego) ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zakwalifikowało się 3 uczniów:
Marta Mikołajczak 2d (53/90pkt),
Magdalena Łukasik 2d (46/90)
Krystian Błaut 1c (46/90)
W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 37 uczniów.

SPORT W KOPERNIKU
22 marca w Chojnowie zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Strefy Legnickiej w Szachach. W rozgrywkach wzięło udział osiem szkół reprezentujących cztery powiaty strefy legnickiej. Nasza reprezentacja w składzie:Natalia Rogacka, Piotr Jankowiak, Tomasz Jankowiak i Paweł Więcław zajęła I miejsce, nie dając przeciwnikom żadnych szans! 21 kwietnia we Wrocławiu, razem z drużyną II LO z Legnicy, wystartujemy w Finale Dolnośląskiej Licealiady i będziemy walczyć o udział w Mistrzostwach Polski.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za następne rozgrywki.


SCENA KOPERNIKA

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczciliśmy wzruszającą inscenizacją patriotyczną i spotkaniem z jednym z "żołnierzy niezłomnych" panem Bogusławem Kostką (AK, WiN). Poeta Zbigniew Herbert napisał o nich: "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy". To bolesne milczenie przerwali nasi aktorzy: Katarzyna Krawiec, Kacper Laszczyński, Krzysztof Pałucki, Mateusz Stafiniak, Paweł Rozpędowski, Bartosz Kruger, Piotr Gadomski, Adam Kowalski, Jarek Wróbel, Grzesiek Sell, Paweł Sitarczyk i ksiądz Sławomir Drapiewski.
Za stronę techniczną przedsięwzięcia odpowiadali: Kosma Piekarski, Bartosz Każmierczak, Aleks Gellert, Piotr Stachecki, Dagmara Dygas. Zobacz zdjęcia

DZIEŃ KOBIET

8 marca to to dzień, który bardzo lubimy w naszej szkole:) Serdecznie dziękujemy "chłopakom Kopernika" za niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Męskie show przygotowane specjalnie z tej okazji, było pełne niespodzianek, humoru i zrobione z wielkim sercem! Dziewczyny mogą być z Was naprawdę dumne! A choreografia z krzesłami z pewnością wzruszyła nasze tancerki:)
Zobacz zdjęcia i filmowy skrót:)
Dla wszystkich Pań "Kopernika" wystąpili:
III F: Adam Kowalski, Michał Poręba, Dominik Huzior. III B: Bartek Ciupak, Kacper Laszczyński, Piotr Zaraś, Tomasz Żelawski, Damian Duszeńko, Michał Król, Mateusz Stafiniak II E: Sebastian Klita, Karol Deka, Kamil Kluza, Jarek Wróbel. II C: Tomasz Snopek. II A/B  Paweł Rozpędowski, Bartosz Kruger, Piotr Gadomski. Bartosz Angulski. I F: Maciej Milewski.
Gratulujemy i jeszcze raz dziękujemy!

KONGRES TRANSPLANTOLOGII

10 marca 2016 roku klasy biologiczne z I LO  uczestniczyły w I Lubińskiej Konferencji Transplantologicznej pt. Transplantacja – Bezcenny dar- Nadzieja życia. Organizatorami konferencji byli – CK MUZA i Stowarzyszenie Transplantacji Serca w Zabrzu.
Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów na temat najnowszych osiągnięć medycyny w tej dziedzinie oraz  prelekcji osób, które żyją z przeszczepionymi organami.
Udział w spotkaniu miał na celu poszerzanie wiedzy na temat przeszczepów, zainteresowanie tą dziedziną jak największej ilości osób oraz wywołanie dyskusji o potrzebie rozwijania transplantologii.
Konferencja była bardzo ciekawa. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładów i dyskusji. Oby więcej takich inicjatyw. Zobacz zdjęcia.

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

"By tradycji stało się zadość w poniedziałek tj. 21.03.2016 r. klasy maturalne wybrały się na Jasną Górę. Uczniom towarzyszyli nauczyciele : pani Marta Szober, pani Lucyna Powała, pani Beata Kwiecień oraz ks. Sławomir Drapiewski. Po przyjeździe do Częstochowy młodzież wzięła udział w konferencji prowadzonej przez Księdza Krzysztofa Dukielskiego, który zachęcał uczniów do wzięcia udziału w Dniach Młodzieży, na które również Was zapraszamy. Następnie, podczas Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Medyka, maturzyści modlili się nie tylko  o pomyślne zdanie matury, ale także o właściwy wybór życiowej drogi. Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa, prowadzona przez maturzystów na Wałach Jasnogórskich. W drodze powrotnej w autokarze została również odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Teraz już wszyscy uczestnicy pielgrzymki są gotowi by stawić czoło maturze i nie tylko jej:)"

BALON I SPATIUM

Grupa "SPATIUM": Bartosz Doszczeczko, Krzysztof Stępień, Aleksandra Sobolewska, Magdalena Zieleniec i Norbert Rykowski, czyli uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii bardzo konsekwentnie realizują zamierzenia ambitnego projektu naukowego. Przeprowadzili już cały cykl wykładów - mieliśmy również okazje posłuchać go podczas XIV Dni Kultury. Sami uczniowie rozpoczynając projekt w Olimpiadzie napisali o sobie:
"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy nie boją się zadawać trudnych pytań oraz szukać odpowiedzi. Naszym celem jest przede wszystkim rozbudzenie ciekawości, oraz zwiększenie świadomości o wszechświecie wśród społeczeństwa. Podczas serii wykładów postaramy się pokazać wam jak wygląda kosmos, jaką rolę w nim odgrywamy, jak się rozpoczął, oraz jak się skończy. Na stronie naszego projektu będziemy zamieszczać nagrania z wykładów oraz ciekawostki, które skłonią was do refleksji nad tym, jak działa świat, w którym żyjemy".
Jak zapowiedzieli, tak robią i to na dodatek wychodzą zdecydowanie  dalej niż można by się spodziewać! 21 marca, (w dzień wagarowicza:) młodzi naukowcy byli na szkolnym boisku już o 5.20 po to, aby przygotować balon meteorologiczny, który wypuścili w przestworza! "Lot balonu, dzięki użyciu radiosondy, miał dostarczyć danych o warunkach, jakie panują w stratosferze. Na pokładzie znajdowały się też kamery, które nagrywały Ziemię z wielkiej wysokości." I faktycznie balon poszybował bardzo wysoko - a pierwsze zdjęcia (obok), które zrobił na wysokości30 km! (dotarł do 32 km) robią niesamowite wrażenie! 
Gratulujemy i dla nas już jesteście wygranymi!
Zobacz artykuł na stronie miasta i zdjęcia oraz krótki film o projekcie.
Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki sponsorom projektu SPATIUM, a są to:
- Gmina Polkowice 
- Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.
- Rada Rodziców przy I LO w Lubinie 
Honorowy patronat nad projektem objął burmistrz Polkowic - Pan Wiesław Wabik.

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information