JESTEŚMY WŚRÓD SZKÓŁ KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI!

Coraz więcej naszych naszych uczniów bierze udział w Olimpiadzie"Zwolnieni z Teorii". Nasza szkoła została sklasyfikowana w Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości - i tak wśród 150 szkół z całej Polski, I LO jest 27 miejscu! Wynik jest oczywiście związany z zeszłorocznymi sukcesami naszych uczniów w tej Olimpiadzie, a w tym roku jest już sporo projektów. Zobaczymy jak daleko zajdą i kto będzie miał najlepszy projekt w szkole! Gratulujemy! Opiekun: p. Mariola Lech
 W komentarzu do rankingu czytamy:
"W roku szkolnym 2014/15 ponad 7000 uczniów z 1065 szkół ponadgimnazjalnych zainicjowało swój autorski projekt społeczny w pierwszej praktycznej i zespołowej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Ostatecznie, uczniowie ukończyli łącznie blisko 350 projektów, które przyniosły korzyść 0,5 mln Polaków. Poniższy Ranking przedstawia 150 szkół, których uczniowie najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem zarządzania projektem, autoprezentacji czy pracy w zespole. To kompetencje przyszłości, które pozwolą im nie tylko poradzić sobie na rynku pracy, ale też założyć własną firmę. Jednocześnie nastolatkowie udowodnili, że potrafią zdefiniować problemy swojego otoczenia i wziąć sprawy w swoje ręce, by je rozwiązać. U rekordzistów ponad 10 % uczniów danej szkoły było w stanie sprostać tym praktycznym wyzwaniom, a najlepsze projekty docierały do setek tysięcy Polaków. Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości docenia te szkoły, które sprzyjają zaangażowaniu społecznemu i rozwojowi kompetencji praktycznych uczniów."


WYRÓŻNIENIE ZA KRWIODAWSTWO
24 listopada we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym szkołom - organizatorom akcji krwiodawstwa na Dolnym Śląsku. Pan Krzysztof Dworak, Dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przekazał na ręce Dyrektora I LO, Pana Józefa Marciniszyna, dyplom uznania i gratulacje.
Dziękujemy Wam za zaangażowanie! Kopernik zawsze chętnie pomaga!

 

11 LISTOPADA

W przeddzień 11 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości przypominając najważniejsze wydarzenia z historii Polski związane właśnie z odebraniem i odzyskaniem wolności przez Polskę.  Przygotowane przez grupę uczniów z Samorządu Uczniowskiego i Grupy Kopernika przedstawienie wywarło na widzach ogromne wrażenie. Twórcom krótkiego spektaklu udało się bardzo sugestywnie i trafnie oddać to, co najważniejsze w tej rocznicy. Było patriotycznie i ciekawie, a aktorzy brawurowo odegrali scenki z naszej historii. Gratulujemy  i bardzo dziękujemy za zaangażowanie, ponieważ wszystko odbyło się z inicjatywy i według pomysłu samych uczniów! Merytorycznie grupę wspierał p. Mirosław Przygoda. Dziękujemy również klasie 3e za oprawę plastyczną szkoły. Zobacz zdjęcia.
WYKONAWCY:
Szymon Sroka (1b) Bartek Kruger, Paweł Rozpędowski (2a) Laura Kaczmarek, Piotrek Gadomski (2b) Ola Charchal, Magda Borowiec, Tomek Snopek (2c) Sebastian Klita, Jarek Wróbel (2e), Damian Duszeńko, Kasia Krawiec, Przemek Kudełka, Kacper Laszczyński, Krzysiek Pałucki (3b), Paweł Sitarczyk (3c). Anna Marciniszyn (obrazy w tle) i Daria Nowacka (3b) scenografia.

 MATURA PRÓBNA Z OPERONEM
W naszej szkole stwarzamy możliwość sprawdzenia się na obu poziomach ze wszystkich proponowanych przez OPERON przedmiotów. Jest to również próba procedur maturalnych: losowania miejsc, sprawdzenia dokumentów tożsamości, itp. Obowiązują również stroje galowe. Uczniowie zdawali: język polski, język angielski i niemiecki, matematykę, fizykę, chemię, geografię, biologię, historię i WOS.  Zobacz zdjęcia.

 

KONKURSY I OLIMPIADY

Do etapu okręgowego XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zakwalifikowali się:
Marcin Więch 3b (4 miejsce w województwie!),
Bartosz Angulski 2a,
Adam Łata 2a,
Olga Stuchlak 2f i Marek Kowalik 3a.

OLIMPIADA NIEMIECKA

Do drugiego etapu tegorocznej olimpiady Języka Niemieckiego zakwalifikowali się:
Dagmara Dygas IIIa,
Radek Nowakowski IIIa i Marta Macyszyn IIa.
Eliminacje pisemne odbędą się 15 stycznia 2016.

MECZE MATEMATYCZNE RUSZYŁY!
"Sezon Dolnośląskich Meczów Matematyczych 2015/2016 rozpoczęliśmy spotkanie z I LO z Legnicy. Zmiany w drużynie były spore i chyba zawodnicy potrzebują jeszcze chwili, żeby się zgrać, bo niestety dzisiejszą rozgrywkę przegraliśmy. Mamy jednak nadzieję, że wynik 29:39 będzie motywacyjnym kopniakiem, bo teraz może być już tylko lepiej! Na szczęście mimo niezbyt pozytywnego efektu, uczniowie bawili się nieźle, a przecież o to chodzi.
Skład drużyny: Arek Dębski 2A (kapitan), Dominika Skórko 1A, Kuba Mazurowski 1A, Zbyszek Zabłocki 3A, Bartek Pawluk 3A, Marek Kowalik 3A, January Żelawski 3B, Gabrysia Drabik 3B, Kacper Laszczyński 3B, Kasia Krawiec 3B". Zobacz zdjęcia.
Trzymamy kciuki za kolejne starcie!


I etap VII POTYCZEK JĘZYKOWYCH!

"16 listopada mieliśmy przyjemność gościć drużyny 5 gimnazjów w ramach VII edycji "Potyczek Językowych". W tym roku o puchar Dyrektora Szkoły walczą: Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum Integracyjne oraz Gimnazjum Salezjańskie. W pierwszym starciu drużyny zmierzyły się z testem z języka angielskiego. Sprawdzona została też znajomość "Skąpca" i "Świętoszka" Moliera, a więc dowiedzieliśmy się co słychać w molierowskim teatrze. Niebanalna okazała się także twórczość naszych młodszych kolegów - II zwrotka piosenki Abby "Money, Money, Money" może bez wątpienia konkurować z oryginałem ;)  Zobaczzdjęcia.
A oto wyniki po I etapie:
Gimnazjum Salezjańskie: 93p.
Gimnazjum nr 5: 92,5p.
Gimnazjum nr 4: 89,5p.
Gimnazjum nr 2: 72,5p.
Gimnazjum Integracyjne: 66,5p.
Gratulujemy!
Bawiliśmy się doskonale i zapraszamy na kolejne starcie w styczniu! "


Nasi ma scenie!
W finale konkursu "Scena Prezentacji Młodych" zorganizowanego przez CK Muza, zespół w składzie: Maja Kowalska (2a), Agata Drozdek (3e), Bartek Angulski (2a) iJakub Byczek (absolwent) zdobył nagrodę publiczności!
19 listopada w Młodzieżowym Centrum Kultury w Lubinie odbył się również konkurs zatytułowany "Turniej Słowa. Literatury Patriotycznej i Religijnej". Miło nam poinformować, ze dwie uczennice naszej szkoły Ula Mroczko i Maja Kowalska otrzymały Nagrody.

 NIEMIECKI na 6!

3 listopada 2015 został przeprowadzony pierwszy w tym roku szkolnym etap konkursu"Niemiecki na szóstkę". Obowiązywała tematyka "Tagesablauf" (kl. I) oraz "Gesunde Ernahrung" (kl. II i III) i zakres gramatyczny: Modalverben (kl. I), Substantiv (kl. II), Rektion des Verbs (kl. III). Najlepsze wyniki i oceny celujące z j. niemieckiego osiągnęli:
Klasa I:
1. Julia Kozak (Id), Emilia Mroczko (Id)
2. Tomasz Jankowiak (Ib), Jakub Kędzierski (Ib)
3. Jagoda Legieć (If), Laura Chmielowiec (Id)
 Klasa II:
1. Marta Macyszyn (IIa)
2. Magda Drążek (IIc), Małgorzata Matławska (IId)
3. Tomasz Buczyński (IId), Olga Stuchlak (IIf)
na wyróżnienie zasługują Arek Duda (IIc) i Kinga Randak IId
 Klasa III:
1. Dorota Rudowicz (IIIa)
2. Dagmara Dygas (IIIa) i Radek Nowakowski (IIIa)
3. Paweł Ptak (IIIa)


SPORT TO NASZE DRUGIE IMIĘ!

17 listopada 2015r. we Wrocławiu  odbył się finał  Dolnośląskich Igrzysk  Młodzieży w Badmintona . W turnieju  wystartowało jedenaście zespołów  z  całego województwa. W finale walczyły dwie nasze drużyny - dziewcząt w składzie:  Justyna Pater i Aleksandra  Olszewskaoraz chłopców - Oskar Ossowski, Oskar Pielech. Nasze dziewczęta zajęły II miejsce, pokonując mocne  zespoły z Wrocławia , Bogatyni i Ząbkowic Śląskich. Nasza żeńska drużyna została pokonana tylko przez Zespołów Szkół Mistrzostwa Sportowego ze Szklarskiej Poręby. Należy zaznaczyć, że udział obu drużyn w finale był sukcesem I LO w tej konkurencji, a II miejsce to naprawdę wielki wyczyn!

 

20 listopada w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Szachach Szkół Ponadgimnazjalnych. Do rozgrywek zgłosiły się cztery szkoły: I LO, II LO, ZS nr1 i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej. Reprezentacja I LO w składzie:
Natalia Rogacka, Paweł Więcław, Piotr Jankowiak i Tomasz Jankowiak nie dała żadnej szansy przeciwnikom i wygrała cały turniej! W marcu będziemy reprezentować nasz powiat na rozgrywkach strefowych w Chojnowie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.      


3 listopada w Zespole Szkół nr 1 zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Piłkę Siatkową dziewcząt. Kopernika reprezentowały: Kamila Dziedziulo (3b), Roksana Bochenek (3c), Sandra Szarkowicz (1f),Paulina Czeryba (1f), Dominika Marfiany (1f), Angelika Jesionka (1b),Justyna Pater (1b), Aleksandra Więch (1e), Anna Łoch (1e) i Justyna Tofil (1a). "Nasze dziewczęta zaprezentowały umiejętności, zapał i niesamowitą wolę zwycięstwa. Po ciężkiej walce wygrały 2:1 z faworytem zawodów - ZS nr2 i zakwalifikowały się do finału rozgrywek. W finale rozegrały ciężki mecz z reprezentantkami Liceum Sportowego. Chociaż nasze dziewczęta walczyły do końca, w końcówce meczu zabrakło im odrobiny szczęścia i przegrały 2:1. Dziękujemy za wspaniałą sportową postawę!!!"

"5 listopada w Zespole Szkół nr 1 zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Piłkę Siatkową chłopców. Naszą szkołę reprezentowali:Szymon Drzazga, Miłosz Stolarczyk, Maciej Herbut, Tomasz Kipiel, Marcin Więch, Mateusz Banaszak, Sebastian Sznajdrowicz, Piotr Zaraś, Piotr Nowicki i Daniel Gorgoń. W eliminacjach do finału nasi chłopcy pokonali reprezentacje MCKK i II LO, niestety ulegli drużynie ZS nr 1 i nie weszli do finału zajmując ostatecznie V miejsce.


9 listopada 2015r. w Złotoryi został rozegrany turniej w badmintona strefy legnickiej . W zawodach wystartowali zawodnicy i zawodniczki ze szkół  ponadgimnazjalnych  z Lubina,  Złotoryi, Chocianowa i Legnicy. Naszą szkołę reprezentowali: Oskar Pielech, Oskar  Osowski oraz Aleksandra Olszewska i Justyna Pater. Nasi chłopcy wygrali 2 : 1 w meczu finałowym z drużyną z Chocianowa i tym samym znaleźli się zasłużenie na I miejscupodium! Dziewczyny również świetnie walczyły i ostatecznie zajęły II miejsce, ulegając jedynie zespołowi gospodarzy.

 

 

POMAGAMY
Dziewczyny z 3f zakończyły akcję charytatywną na rzecz zwierzaków z legnickiego schroniska! Jedna z pomysłodawczyń, Klaudia Dziobiak, pisze: "Jestem baaaardzo zadowolona, bo myślałam, że wyjdzie nam dużo mniej. Mamy ponad 80 puszek, sporo koców, 2 miski, garnek duży, poduszki, kilkanaście kg karmy suchej, kilka smyczy i szelek. Od siebie daję jeszcze 3 obroże i spory kojec:)" Dziękujemy również sklepowi zoologicznemu Amazonka za darmowe porcjowane woreczki i spory rabat!
A my BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC!!!


 

WARSZTATY I SPOTKANIA

17 listopada na naszej scenie gościliśmy wybitnych muzyków! Oprócz Doroty Piotrowskiej (perkusja), mieliśmy zaszczyt posłuchać Ewy Urygi, która należy do "elity polskich wokalistek, a jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą". Przy naszym fortepianie zasiadł kompozytor i wykładowca The Manhattan School Of Music, Mark Soskin. Na kontrabasie zagrał Luques Curtis, który ma na swoim koncie m.in. nagrodę Grammy. Ewa Uryga jest nie tylko świetną wokalistką, ale również bardzo charyzmatyczną artystką, która bez trudu spowodowała, że czworo ochotników z 3b (Maja, Krzysiek, January i Przemek) miało możliwość improwizować jazzowo u boku samej Ewy Urygi, przy bardzo profesjonalnym akompaniamencie! Wszyscy nasi goście mają na swoim koncie występy na całym świecie i są zdobywcami wielu nagród. Zobacz zdjęcia.
Dziękujemy Dorocie, która jako świetna perkusistka zaprasza do współpracy takie sławy, a my możemy ich u nas gościć! Cały koncert odbędzie się dzisiaj o godz. 19.00 w CK MUZA. Bilety 50 zł - ale dla uczniów I LO na hasło KOPERNIK- cena biletu 20 zł!!! NIE PRZEGAPCIE!!!
Zobaczcie więcej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Uryga
https://en.wikipedia.org/wiki/Luques_Curtis
http://www.marksoskin.com/
http://www.dorotapiotrowska.com/


ALKOHOL, DOPALACZE, NARKOTYKI

17 listopada uczniowie klas II uczestniczyli w dwugodzinnym mityngu profilaktycznym prowadzonym przez p. A. Sowę vel ,,Kogut”, który opowiadał młodzieży o swoim wychodzeniu z narkotyków i alkoholizmu. Bazując na własnym doświadczeniu prowadzi on od wielu lat pracę profilaktyczną i terapeutyczną z młodzieżą uzależnioną. Rozmawiając z uczniami opowiadał o roli relacji z rodzicami, atmosferze domu rodzinnego, niebezpieczeństwach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, o destrukcyjnym uzależnieniu i jego skutkach.


O STUDIACH W SKANDYNAWII
23 listopada był dla uczniów klas III kolejnym dniem zajęć z poradnictwa zawodowego. Tym razem trzecioklasiści spotkali się z rekruterami na studia w Skandynawii. Bogata i ciekawa oferta dotyczyła w szczególności Danii i Norwegii, a była tym ciekawsza i warta uwagi, że są to studia bezpłatne, a wszystko to dlatego, że studenci z Polski korzystają z takich samych przywilejów jak obywatele innych państw Unii Europejskiej. Jeszcze niedawno za przywilej studiowania za granicą trzeba było płacić wysokie kwoty, jednak dzisiaj nie jest to już problemem. Oprócz tego dodatkową zaletą studiowania w tych krajach jest fakt, że zajęcia prowadzone są w języku angielskim, w którym doskonale komunikujecie się! A tak poza tym w chwili obecnej studiują tam nasi absolwenci, którym nie zabrakło odwagi i determinacji  po takim samym spotkaniu, w jakim i wy braliście udział. Aplikujcie więc do Perfektu! Spotkanie prowadzili właściciel firmy p. Janusz Pelizg i pracująca tam absolwentka klasy dziennikarskiej, Angelika Marciniak:)

 

WARSZTAY DZIENNIKARSKIE
5 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt: "Zrozumieć Media". Zajęcia prowadzili specjaliści i wykładowcy Wyższej szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W programie był m.in: wykład teoretyczno-praktyczny o sposobach oddziaływania mediów na człowieka. W drugiej części warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się o pracy operatora, realizatora czy dziennikarza telewizyjnego na ćwiczeniach telewizyjnych. Ćwiczenia radiowe objęły pracę reżysera dźwięku, redaktora oraz dziennikarza radiowego i współczesne tendencje w muzyce. Natomiast na ćwiczeniach prasowych uczestnicy dowiedzieli się na czym polega dziennikarstwo prasowe. WSZYSCY uczestnicy uczestniczyli we wszystkich rodzajach ćwiczeń. Zobacz zdjęcia

LIST RZECZNIKA PRAW DZIECKA
Z okazji przypadającego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka zamieszczamy list, który otrzymaliśmy. Przypominamy również, że wszystkie "dzieci"  przychodzą jutro w piżamach, bo 20 listopada may"Dzień Piżamy"!
Kochane Dzieci, Drodzy Dorośli

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.
Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.
Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością.
Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Ten dzień przypomina, że niezbywalne prawa dziecka zapisane są w Konstytucji RP czy Konwencji o prawach dziecka, i przede wszystkim zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Niestety ciągle ponad połowa Polaków akceptuje bicie dzieci, choć jest ono niezgodne z prawem. Liczę, że nowa kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Bicie, czas z tym skończyć” przyczyni się zmiany postaw społecznych i – w efekcie - do obniżenia niepokojących statystyk.

Szanowni wychowawcy, sędziowie, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele zawodów obcujących na co dzień z dziećmi! Ponad 90 proc. młodych ludzi, z którymi się spotykam, wskazuje, że najważniejszym ich prawem jest prawo do wyrażania własnego zdania. Najmłodsi nie domagają się absolutnej zgody na realizację wszystkich dziecięcych pomysłów, po prostu - chcą być słuchani. Warto poświęcić im czas i uwagę, nie tylko 20 listopada.
Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę w tym dniu dobrych refleksji i skutecznych działań na rzecz lepszego świata.
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

 

KOPERNIK W TEATRZE

"Cztery godziny w teatrze..., a jednak!
Na spektakl "Trzej muszkieterowie" do Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu wybrało się 20 listopada 2015 r. ponad 100 uczniów I LO! (głównie z klas: 2c, 3c i 3e) i kilkunastu nauczycieli (jedni jako opiekunowie, a inni jako widzowie spektaklu). Treść spektaklu znana było wielu uczniom, bowiem powieść A. Dumas'a cieszy się dużą popularnością i wielokrotnie była filmowana... Jednak spektakl zadziwiał swoim rozmachem, uwagę przykuwała prosta, funkcjonalna scenografia, a ogromne brawa słychać było w czasie scen pojedynków... Utwory muzyczne, bowiem to Teatr Muzyczny, podobały się widowni, a szczególnie motyw sceny finałowej, który nabrał uniwersalnego wymiaru w kontekście ostatnich, tragicznych wydarzeń w Paryżu (co właściwie odczytali nasi uczniowie i nauczyciele). Cztery godziny minęły niezauważone. Spektakl polecają uczestnicy niezdecydowanym i nie tylko..."
Liliana Wiśniewska- Korzeniewicz 

 

NASI ABSOLWENCI

Kolejna kariera utalentowanego absolwenta I LO nabiera tempa! Już wkrótce do kin wchodzi film Kamila Szymańskiego pt "GIT".
Jak czytamy na e.Lubin.pl: "Kamil Szymański - reżyser i scenarzysta filmu „Git" urodził się w Lubinie w 1988 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na kierunku Realizacja Obrazu filmowego i telewizyjnego.(...) "Git" to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami polski dramat sensacyjny odkrywający brudny świat więziennych porachunków. Jak mówi reżyser, Kamil Szymański, pomysł zrodził się z krótkiego artykułu w jednej z łódzkich gazet. Historia dotyczyła więźnia, który zabił swojego kolegę z celi na jego własną prośbę." Zobacz cały artykuł.

 

Roksana Ratajczak zachwycała nas swoimi zdjęciami już w szkole. Jest piękna i niezwykle fotogeniczna i nic dziwnego,że co jakiś czas nasza absolwetka "widnieje" w różnych publikachach - od okłądek płyt po sesje zdjęciowe. I tak na przykład, ostatnio pojawiła się w publikacji we francuskim tomiku poezji Magdy Igyarto. Z kolei już 26 listopada w Warszawie, w kinie Muranów, odbędzie się wystawa ambrotypów Pawła Śmiałka, któremu miała okazje pozować.
Zresztą miło jest widzieć dwoje naszych absolwentów na jednym plakacie obok siebie:))
Gratulujemy i czekamy na kolejne publikacje. Mamy nadzieję na spotkanie i wystawę zdjęć w szkole na DK:)

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information