DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, czyli po prostu Dnia Nauczyciela, życzymy całemu gronu Kopernika wszystkiego najlepszego, pasma sukcesów, zadowolonych uczniów i mnóstwa satysfakcji z pracy! Oby byli inspiracją dla swoich uczniów i czerpali ją od nich - bo jak wiemy z jednego z wczorajszych cytatów - tacy są prawdziwymi mistrzami!
W tym roku wyjątkowo Dzień Nauczyciela w Koperniku obchodziliśmy dzień wcześniej - 13 października. Pierwszy raz od 10 lat nauczyciele I LO mogli w tradycyjny sposób delektować się przedstawieniem przygotowanym dla nich, bo jak wiadomo do tej pory było w sumie odwrotnie:) Po zeszłorocznym 10 przedstawieniu "The best of", nauczycielska trupa teatralna zakończyła "1 sezon". Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy ich na scenie, chociaż należy dodać, że nie do końca nie uczestniczyli w części artystycznej - wystąpili przecież w filmie przygotowanym przez klasę 3f i galerii zdjęć kończących występ. Oczywiście wczorajsza akademia to przede wszystkim nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów w tej bardzo trudnej i ciężkiej pracy.
Dziękujemy klasie teatralnej i Grupie Kopernika za wczorajszy występ, a naszym nauczycielom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta! Zobacz zdjęcia
Dla tych, którzy nie wiedzą jak wyglądał DN w naszej szkole od 2004r - zapraszamy do archiwum ze strony I LO: Dzień Nauczyciela Serca Rozwesela.


WYNIKI WYBORÓW DO SU

Znamy już wyniki wczorajszych wyborów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w Koperniku. Zgodnie z protokołem wyborów funkcję Przewodniczącego SU w I Liceum Ogólnokształcącym im M. Kopernika w Lubinie w roku szkolnym 2015/16 obejmuje Jarek Wróbel z klasy 2e, który zdobył 214 głosów. Jego przeciwnikiem był Mateusz Kukuć z 2a, który uzyskał 188 głosów. W głosowaniu oddano aż  86 nieważnych głosów.
Gratulujemy zwycięzcy i czekamy na pierwsze działania nowego SU!


WARSZTATY AIESEC za nami

Od 5 do 9 października gościliśmy troje studentów z międzynarodowej organizacji AIESEC, którzy prowadzili warsztaty w języku angielskim pt "Discover Lower Silesia". Członkowie AIESEC wyjeżdżają na praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w 124 krajach świata. Organizacja kształtuje wśród studentów postawę przedsiębiorczości oraz umiejętności komunikacyjne. W tym roku nasi uczniowie spotkają się z: RAQUEL SCHMIDT RIBEIRO z Brazylii, BENRICH TAN - z Filipin oraz TODA OANA ALEXANDRA z Rumunii.
Bardzo dziękujemy Kalinie Kurowskiej (3e) i Ali Albrechowicz (3d) za przyjęcie studentów w swoich domach:)


SUKCESY SPORTOWE

DZIEWCZYNY W PRZEŁAJACH!

2 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu Lubińskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Ponadgimnazjalnych, w których obie nasze 10-osobowe drużyny wypadły doskonale! Dziewczęta były bezkonkurencyjne i zajęły I miejsce, a chłopcy stanęli na II miejscu na podium tuż za zespołem z Technikum!
Skład drużyny dziewcząt:
Magda Borowiec (2c), Ada Pielech (1d), Katarzyna Żabińska (2d), Aleksandra Naróg (2c), Garbiela Stanowska (1f), Angelika Wanat (2d), Dominika Marfiany (1f), Maja Kowalska (2a), Aleksandra Matkowska (1d), Aleksandra Dudziak (2a), Dominika Kapusta (2d) - rezerwa
Drużyna męska:
Patryk Molenda (2b), Aleksander Kudyba (2b), Mateusz Sobczak (2c), Krystian Ziemacki (2a), Aleks Gellert (1a), Marcin Midziak (1a), Maksymilian Gajewski (1e), Arkadiusz Duda (2c), Piotr Horbowy (1a), Piotr Włodarczak (1d), Maciej Herbut (1d) - rezerwa, Maciej Peter (2a) - rezerwa, Jakub Rak (2a) - rezerwowy (razem z p. Olegiem Bugajenko w zastępstwie za p. Kalisza pełnił rolę trenera i mentora naszych mistrzowskich drużyn:).
Gratulujemy!!!KOLARSTWO GÓRSKIE
Otrzymaliśmy relację z kolejnej imprezy sportowej, w której nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy!
"3 października reprezentacja Kopernika i jednocześnie kataru (wszyscy solidarnie przeziębieni) wzięła udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Kolarstwie Górskim MTB w Chojnowie. Informacja dla klas o profilu innym niż mat-geo: Chojnów leży w górach. Na razie nie wiadomo w jakich, ale się dowiemy - ogłaszamy quiz: w jakich górach leży rojne miasto Chojnów? Proszę podać nazwę oraz orogenezę. Termin nadsyłania rozwiązań do 10.10:(odpowiedzi zbiera p. Piotr Malski:)
Trasa wyścigu obfitowała w zdarzenia tyleż spektakularne, co budzące przerażenie: wielu kolarzy obejrzało dokładniej jej nawierzchnię z pozycji horyzontalnej; w Waszym, droga młodzieży, języku, zaliczyli glebę i to w sposób nadający się do telewizji. Z naszych zawodników doświadczenie tego rodzaju ma w swoim cv Maksymilian Gajewski, podcięty podstępnie przez przeciwnika (syndrom kolarski 4xP). Ale się podniósł i walczył do końca, dzięki czemu nasza ekipa (wspomniany Maks 1E, Arek Duda - kolarska duma 1LO z 2C, indywidualnie blisko czołówki, Janek Sołtysiak 1A, świetnie zapowiadający się biker) zajęła drużynowo 5 miejsce. Arek i Johann zostali także wyróżnieni przez los w loterii fantowej i stali się dumnymi posiadaczami gustownych plecaczków. W plecaczkach mieści się szminka i małe lusterko. Chłopcy obiecują, że będą te utensylia nosić dziewczynom, które zdecydują się wziąć udział w zawodach kolarskich w przyszłym roku. Dziewczyny! Pompować łańcuchy i oliwić opony! Dodatkową motywację zaczerpnijcie z możliwości wystrojenia się w wielce wysmakowane stroje kolarskie!"

 

KAMILA NAJLEPSZA W BIEGU RUGBYSTY!

Kamila Dziedziulo (3b) zwyciężyła w pierwszym Biegu Rugbysty, który odbył się 10 października w Lubinie! Jak czytamy na stronie miasta: "Pięćdziesięciu śmiałków stanęło na linii startu i dzielnie pokonało wszystkie przeszkody w pierwszym Biegu Rugbysty. Były snopki, palety, bieg po rzeczce i górkach. Bieg z przeszkodami i to w dodatku z zimnym wiatrem w tle, był na pewno ciekawym doświadczeniem dla osób, które zdecydowały się na udział w historycznym pierwszym Biegu Rugbysty. Pięciokilometrowa trasa była bardzo zróżnicowana, ale wszyscy uczestnicy bez większych problemów dobiegli do mety".  Kamila okazała się niepokonana wśród kobiet, co nas nie dziwi, bo Kamila brała niedawno udział w dużo trudniejszym biegu wytrzymałościowym w Warszawie. Gratulujemy serdecznie i jesteśmy po raz kolejni pełni podziwu dla świetnej kondycji i determinacji naszej maturzystki!


WIKTORIA KURZAWSKA - karate!

Wiktoria Kurzawska (2d) 10 października brała udział w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Sieradza. Wywalczyła I miejsce w kategorii wiekowej 16-17 lat i tym samym obroniła tytuł mistrzowski po raz trzeci. W zawodach brało udział ponad 300 zawodników z Polski, Rosji, Estonii i Czech. Lubiński Klub, (w którym trenuje Wiktoria) zajął 4. miejsce w klasyfikacji drużynowej (na 29 zespołów). Już w następny weekend Wiktoria będzie reprezentować Lubin oraz Kopernika na Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin w Wieliczce. Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że powtórzy sukces z Sieradza.
GRATULUJEMY!!!
KOPERNIK W OPERZE

"16 października 2015r. młodzież I LO w Lubinie (kl II c, III e,III c) gościła w Dolnośląskiej Operze we Wrocławiu. Tym razem oglądaliśmy spektakl operowy Giuseppe Verdiego pt „Falstaff”, którego libretto oparte  jest na sztuce w. Szekspira ,, Wesołe kumoszki z Windsoru” I było wesoło, radośnie, wiele śmiechu, ale jednocześnie melancholijnie. Klasyczny ,,Falstaff” to nie tylko intrygi, zabiegi miłosne czy niespodziewane perypetie bohaterów. Co prawda opera kończy się pogodnym finałem, ale jednocześnie dominuje gorzka refleksja, iż nasze ,,życie jest tylko fraszką”. Czyżby operę ,,Falstaff” można wykorzystać na maturze jako tekst kultury?! – maturzyści, zastanówcie się! Z wrażeniami artystycznymi…"
L. Korzeniewicz

O STUDIACH inaczej

"20 października uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniach orientacji zawodowej promującej studia zagraniczne, a prowadzonej przez wrocławskie biuro edukacyjne ,,Swift”. Oferta dotyczyła uczelni brytyjskich. Decyzja o wyborze studiów za granicą to dla maturzystów szansa na życiową przygodę, która z pewnością zaprocentuje świetną pracą i lepszymi zarobkami. Jak pokazują statystyki, studenci, którzy wyjeżdżają na zagraniczne studia szybciej znajdują wymarzoną pracę, zarabiają więcej niż ich koledzy i lepiej sobie radzą. Trzeba się tylko odważyć!"

 

ZWOLNIENI Z TEORII - rusza kolejny sezon!

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Jest to niezwykła inicjatywa angażująca młodych ludzi do tworzenia własnych projektów społecznych i uświadamiająca, że to co chcemy w życiu robić i osiągnąć zależy w dużej mierze od nas samych:) Projekt "Poczuj chemię do chemii": LabChemExpo został wyróżniony w zeszłym roku, a jego twórcy otrzymali za niego Brązowe Wilki. W tym roku uczniowie klas II, którzy z powodzeniem stworzyli własne projekty w zeszłej edycji, zachęcają klasy I do udziału w tej oryginalnej olimpiadzie:
"Przygotowując projekt w ramach olimpiady
Zwolnieni z Teorii przeżyliśmy wspaniałą przygodę i nauczyliśmy się wielu praktycznych umiejętności, dlatego tymi naszymi wrażeniami postanowiliśmy podzielić się innym uczniom naszej szkoły. W ostatnim tygodniu Kuba, Krystian i Bartek Angulski, reprezentujący projekt "Zróbmy sobie band'a", zaprezentowali i zachęcali do udziału w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii" w sześciu pierwszych klasach w I LO w Lubinie." Zobacz zdjęcia.


NAJLEPSZY AUTOPORTRET

Bartosz Krűger (2a) zajął I miejsce w XIII Konkursie Plastycznym AUTOPORTRET zorganizowanym przez Wrocławski Klub ANIMA.
Praca została namalowana pastelami w lubińskim MDKu:)
Gratulujemy!


 

POMAGAMY!

SCHRONISKO W LEGNICY
W imieniu Klaudii Dziobak (3f) bardzo zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej dla zwierzaków!
"Chciałabym zorganizować zbiórkę starych koców, kołder, smyczy, obroży i garnków (ok. 2-3 litry) na rzecz schroniska dla zwierząt w Legnicy. Cała akcja zakończy się maksymalnie w połowie listopada, a kilka osób z klasy 3F zawiezie zebrane i kupione rzeczy do schroniska. Wszystko zostanie udokumentowane na zdjęciach! "
A my POPIERAMY i prosimy o zaangażowanie!!!

MOYO4CHILDREN - spotkanie z absolwentką!

30 listopada nasza absolwentka Barbara Wielgosik opowiedziała o swoich doświadczeniach w pracy na rzecz dzieci z domu dziecka w Kenii. Miesiąc, który spędziła w Afryce zdecydowanie wpłynął na jej życie. Basia zaangażowała się w działalność charytatywną stowarzyszenia MOYO4CHILDREN, które objęło opieką 59 dzieci w Kathonzweni Children Home (założonym w 1979 roku). Kopernik chce dołączyć do tej akcji, a po spotkaniu zgłosiła się już pierwsza grupa wolontariuszek gotowych do pomocy. Oto potrzeby domu dziecka, które jesteśmy w stanie zaspokoić realizując akcję w szkole. Potrzebne są bardzo konkretne rzeczy: podpaski dla dziewcząt, cążki do paznokci, prześcieradła, bielizna dla dziewcząt i chłopców, klamerki na pranie, małe ręczniki. Nie zbieramy pieniędzy tylko w/w rzeczy, które będziemy wysyłać bezpośrednio do domu dziecka w Kenii.  Oto profil projektu na Facebooku: MOYO4CHILDREN, a na zdjęciu nasza absolwentka i grupa ochotniczek, która zgłosiła się do pracy tuż po spotkaniu!

 

HALLOWEEN
Tradycyjnie już w Koperniku, Halloween to świetny sposób na pokazanie dystansu do siebie i plejada przebierańców. Pomysłów i wykonań tyle co przebrań, chociaż trzeba przyznać, że w tym roku spotkaliśmy sporo "księży":) Oczywiście nie mogło zabraknąć czarownic, dziwaków, upiorów i zwierzaków. Pojawił się też i wędkarz! Zeszłorocznym hitem był arkusz maturalny, a w tym roku dostrzegliśmy pesymistyczne przebranie posiadacza dyplomu mgr ze szczotką w dłoni! Jednak najupiorniejszym przebraniem tego roku było w ocenie jury przebranie za... typowego Polaka - to była prawdziwa okropność! Halloween 2015 już za nami, a przed nami czas zadumy i wizyty na grobach najbliższych.ABSOLWENCI

Andrzej Chyra, nasz absolwent, aktor i reżyser oraz honorowy patron klasy teatralnej 3F, odebrał dziś z rąk Minister Małgorzaty Omilanowskiej srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to:"polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Medal jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury. Jest wyższy rangą niż odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej."
Gratulujemy i dodamy, że we wrześniu pan Andrzej również otrzymał prestiżową nagrodę im. Konrada Swinarskiego za wyreżyserowanie opery "Czarodziejska góra".Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information