Maj to przede wszystkim MATURA!!!
Matura rozpoczęła się 7 maja od języka polskiego na poziomie podstawowym, a zakończyła w naszej szkole 28 maja językiem hiszpańskim:)
 Do egzaminu maturalnego przystąpiło 221 absolwentów, wszyscy zdawali 3 przedmioty obowiązkowe (PP): język polski, matematykę i język obcy.
Oto statystyka maturalna (PP - poziom podstawowy, PR - rozszerzony):

Język polski - 221 osób (PP)
Matematyka - 221 osób (PP)
Język angielski -  PP zdawało 208 osób,
Język niemiecki - PP zdawało 27 osób,
Język rosyjski - zdawały 2 osoby PP.
Przedmioty dodatkowe - zaliczają się do nich języki obce, język polski i matematyka zdawane na PR oraz wszystkie pozostałe przedmioty (maturzysci mogą je zdawać na wybranym przez siebie poziomie PP lub PR).
I tak:
język angielski - 162 maturzystów wybrało PR (tu jesteśmy wyjatkowi na tle innych szkół:)
język niemiecki - 16 osób zdawało PR,
język polski - 78 osób zdawało PR,

matematyka - PR zdawało 96 osób (to również nie jest ogólnopolska norma:),
fizyka - 33 osoby zdawały PR,a  23 wybrało
PP,
biologia - 70 osób wybrało PR i  4 PP,
chemia - 39 osób zdawało PR, 4 PP,
geografia - 92 osoby PR,  2 PP.
WOS - 33 zdawało PR , a 3 PP,
filozofia - 2 osoby: 1 PR 1 PP,
historia - 10 osób zdawało PR, a  4 PP
Egzaminy ustne odbywały się od 9 maja 14 maja (odpowiednio języki obce i język polski)
Teraz wszyscy z niecierpliwością czekamy na wyniki, które poznamy dopiero 28 czerwca. Zobacz zdjęcia:) i artykuł na stronie miasta.
Arkusze i przykładowe odpowiedzi Matura 2013 w serwisie edulandia .plMISTRZOWIE w GRACH!

W dniach 11 - 12 maja, na Politechnice Wrocławskiej rozegrany został krajowy Finał Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych 'Paryż zaprasza Mistrzów". Nasza szkołę reprezentowali Dawid Brzemiński (tegoroczny maturzysta z klasy 3b) i Jakub Jaroszewski (2a). Konkurs polegał na rozwiązaniu dwóch zestawów zadań - niekonwencjonalnych, wymagających "błysku" - liczyły się nie tylko stuprocentowa poprawność, ale i czas. Konkurs ten premiuje matematycznych sprinterów. Po zaciętej walce Dawid zajął 21. miejsce, Jakub zaś 40. miejsce w Polsce

 

"KOPERNIK" artystyczny:

2 nagrody "STYKU" dla JAKUSZA!

Z ogromną przyjemnością donosimy o sukcesie Kuby (JAKUSZA) Szewczyka, młodego filmowca z 1a, który zrobił film na konkurs telewizji studenckiej STYK KAMERA FESTIWAL firmowany przez Politechnikę Wrocławską. Krótki film miał promować nauki ścisłe i wypromował! Kuba zdobył dwie nagrody: Nagrodę główną w kategorii SZKOŁA - Nauki Ścisłe - przydatne na co dzień oraz Nagrodę Specjalną Telewizji Polskiej Oddział Wrocław - Nauki Ścisłe - przydatne na co dzień. Zobacz film:)

Agnieszka i "White Power"

10 maja w Warszawie odbyło się otwarcie niezwykłej wystawy w Galerii Apteka Sztuki pod tytułem "White Power". Autorką zdjęć jest fotoreporterka Gazety Wyborczej, Anna Bedyńska, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród (m.in World Press Photo 2013 w kategorii portret studyjny). Wystawa zatytułowana "White Power" przedstawia piękne portrety albinosów. Bohaterką jednego z portretów jest nasza tegoroczna maturzystka, absolwentka klasy 3e, Agnieszka Michułka. Z pięknego folderu towarzyszącego wystawie dowiadujemy się m.in., że "1 na 20 tysięcy osób cierpi na pewien rodzaj albinizmu. W Wyniku braku pigmentu ich ciało, włosy i oczy pozbawione są koloru, a w konsekwencji albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych" Jak zapewnia autorka "Jest mnóstwo odsłon piękna. Żyjący na co dzień na marginesie, w cieniu bohaterowie zdjęć zostali wyciągnięci z ukrycia i postawieni w świetle jupiterów" Efekt jest wręcz piorunujący!
Gratulujemy Agnieszcze, która dostała się do niewielkiego grona bohaterów wystawy "White Power".
Zobacz artykuł w Gazecie Wyborczej.Andżelika jedną z najpiękniejszych!
26 maja w Centrum Konferencyjnym Hali Ludowej we Wrocławiu odbyła się gala finałowa Miss Dolnego Śląska nastolatek 2013. Mamy zaszczyt poinformować, że wśród najpiękniejszych nastolatek Dolnego Śląska znalazła się nasza uczennica Andżelika Kiwak! Andżelika (2e) otrzymała tytuł II Wice Miss Dolnego Śląska Nastolatek w 2013 roku!


Nasi w MDKu

28 maja 2013r w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się koncert "Majowy Zawrót Głowy". "Prezentacje artystyczne wychowanków MDKu  były trochę szalone; z jednej strony okraszone dawką dobrego humoru, z drugiej zaś - odrobiną powagi. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali uczestnicy zajęć Pracowni Teatralnej, Studia Piosenki "AMA", Sekcji Gitarowej, oraz Sekcji Instrumentów Klawiszowych" W imprezie uczestniczyli nasi uczniowie, a koncert prowadzili m.in. Konrad Niedźwiecki i Bartek Kaźmierczak, którzy również pokazali przedstawienie pt. "Ulotność", Jakub Szewczyk zagrał utwór Ludovico Einaudi - "Fly".Kolejne nagrody dla filmu naszych absowlentów!

Z ogromną przyjemnością informujemy o kolejnych nagrodach dla filmu naszych absolwentów: Staszka Białoskórskiego i Krzyśka Maślejaka, którego premiera odbyła się na Gali tegorocznych Dni Kultury. "Cudowny Dzień", bo o nim mowa, został nagrodzony w dwóch kategoriach. Jury Festiwalu Filmowego Drzwi przyznało twórcom nagrody za najlepszy montaż i zdjęcia w kinie amatorskim!
Gratulujemy i czekamy na kolejne nagrody i nowe filmy!"KOPERNIK" sportowy:

Michał tym razem jako strzelec:)
Wszyscy znamy Michała Chudego (2a) z ekipy "szkolnych sprzętowców", ale niewiele osób wiedziało, że Michał to również świetny strzelec! Nikomu się nie pochwalił, ale wiemy, że zajął III miejsce w IV Otwartym Dolnośląskim Turnieju Strzeleckim, z broni pneumatycznej w kategorii Junior!Jakub Byczek (1b) zajął III miejsce na 800 m (z czasem 2.03.00) na Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych w lekkiej atletyce, które odbyły się 25 maja w Bogatyni. I tak, jak mówi wysportowany gitarzysta zespołu ACCIDENT: "biegnąc sobie w cudownej aurze, bo akurat nadeszło oberwanie chmury:)" Kuba wybiegał 3 czas w województwie:


Siatkóka plażowa!
20 maja na boiskach RCS w Lubinie zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Lubińskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej dziewcząt. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zajęła III miejsce!
Drużyna "Kopernika" grała w składzie:
Katarzyna Jasiukiewicz (2e),
Natalia Masłowska (2e),
Paulina Bakalarz (1d),
Agata Stanisławska (1d).

Natomiast drużyna męska "Kopernika" wywalczyła II miejsce w Powiatowych Mistrzostwach Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce Plażowej, które odbyły się dzień po rozgrywkach dziewcząt -  21 maja. Reprezentacja naszej szkoły zagrała w składzie:
Skawiński Patryk
(1b),
Bicz Bartek
(1a),
Gabryjelski Andrzej
(1e).

Aktywność nie tylko sportowa:)

28 maja trzy klasy drugie miały okazję uczestniczyć w zajęciach aktywizujących z języka angielskiego. Zajęcia prowadził Amerykanin - Nicolas Reibel jest przedstawicielem organizacji English in Action, która od 20 lat prowadzi intensywne zajęcia językowe w ponad 400 szkołach. Spotkanie było przedsmakiem ogólnorozwojowych warsztatów językowych, które mogą się odbyć w naszej szkole jesienią przyszłego roku. Zajęcia będą  odpłatne, więc o tym czy będą się u nas odbywały zadecydujecie sami:)

 


"KOPERNIK" patriotyczny

2 maja jest od 2004r Dniem Flagi. Co o niej wiemy? Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego wyjaśnia:

"Polska flaga biało-czerwona nie była jednak od początku biało-czerwona. Był amarant.- To się wiązało z możliwościami technicznymi. Te barwniki były dostępne. W tej chwili używa się barwników syntetycznych." Przypomniał też, że "kolory flagi biorą się na ogół z herbów. - Naszym godłem herbowym jest biały orzeł i biel jest też jednym z elementów flagi. Druga barwa pochodzi od koloru tarczy herbowej, na którym ten orzeł występuje. Stąd mamy dwa kolory". Zobacz całą rozmowę
2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą:)


"3 maja to Święto Konstytucji już od 1791 r. Nie zawsze jednak można je było obchodzić. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto. Władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji także od 1944 do 1990 r. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać."
Na szczęście my już mogliśmy świętować - nasza delegacja uczestniczyła w obchodach zorganizowanych w Lubinie. Zobacz artykuł.

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information