Przedstawiamy kolejną miesięczną relację najważniejszych wydarzeń I LO:
styczeń w „Koperniku”

Kopernik wśród najlepszych w Polsce!
 • 14 stycznia dziennik "Rzeczpospolita" opublikował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. I LO znalazło się po raz kolejny wśród najlepszych liceów. Na Dolnym Śląsku zajmujemy 12 miejsce, w Polsce jesteśmy na 206 pozycji! Z roku na rok jesteśmy coraz lepsi - w zeszłym roku uplasowaliśmy się na 305m, a w 2008r byliśmy na 327. Z byłego woj. legnickiego wyprzedza nas tylko I LO z Legnicy, w naszym powiecie jesteśmy najlepsi!

  Olimpiady Przedmiotowe

 • Mamy zaszczyt poinformować o sukcesie dwóch naszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapów centralnych Olimpiad przedmiotowych. Adam Glapa (2g) dostał się do zawodów centralnych Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.Piotr Goguś (2b) znalazł się  w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Piotr zakwalifikował się do eliminacji centralnych Olimpiady Ekonomicznej zajmując 59 miejsce na 1014 startujących. Do szczebla centralnego zakwalifikowano 100 najlepszych uczniów. Jest on już szczęśliwym posiadaczem indeksu na wyższą uczelnię!

  Adam Glapa
   spośród 1200 startujących w I etapie Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym dostał się najpierw do grona 84 uczniów I etapu pisemnego zawodów okręgowych, a w II ustnym etapie tego szczebla znalazł się w gronie 14 najlepszych zajmując tam 8 miejsce, które dało mu wejście do eliminacji centralnych. Adam był też o krok do zakwalifikowania się do szczebla centralnego Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. W eliminacjach okręgowych na 54 uczestników zajął 9 miejsce, a do etapu centralnego kwalifikowało się pierwszych 8 uczestników... Jesteśmy pewni, że Adam znajdzie się w finale w przyszłym roku, zwłaszcza, że już w tym roku otrzymał indywidualne wyróżnienie jurorów etapu okręgowego za zawartość merytoryczną i prezentację tematu.

 

 • Andrzej Przybylski, uczeń klasy 3b, zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się  w dniach 27 - 28 lutego 2010r.

 

 • Do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości zakwalifikowali się następujący uczniowie: Krzysztof Maruniak (3b), Piotr Goguś (3b), Sebastian Regulski (2b), Andrzej Przybylski (3b) oraz Michał Szlączka (3b).

 

 • W etapie szkolnym VIII Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej aż 16 uczniów uzyskało wynik powyżej 20 pkt. Są to: W. Kulczycki, P. Zimroz, (obaj uzyskali ponad 50 pkt!) M.Olszewska, M.Pizoń, M. Rudzki, K. Bieńko, S. Dobroć, W. Lasota, P. Kornatowicz, S. Krażewska, M. Krosny, M. Zieliński, K. Cisak, J.Brzozowiec, A. Ilnicka-Jaroszewicz oraz D. Duchnicki.

 

 • Konstancja Marciniuk (3d) została zakwalifikowana do części ustnej etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego.Konstancja uzyskała 7 na 10 pkt możliwych do zdobycia i mamy nadzieję, że zapewni jej to wejście do etapu centralnego. Wyniki poznamy dopiero 1 marca 2010r. W części ustnej nasza uczennica musiała się wykazać wiedzą z zakresu literatury i historii krajów anglojęzycznych i musiała zrobić to bardzo dobrze skoro uzyskała aż 7 pkt ! W Olimpiadzie Języka Angielskiego jest to spory wyczyn!
   

Konkursy

 • Konstancja Marciniuk (3d)oraz Barbara Wróbel (3g) zakwalifikowały się do grona 15 finalistek konkursu organizowanego przez NKJO we Wrocławiu „Towards Great Britain”

 

 • Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu z języka angielskiego "Jersz -  English Highflier".Tegorocznymi laureatami zostali:Konrad Cisak (1a) -   I miejsce w województwie i VIII miejsce w kraju! (kategoria Junior) Joanna Paszek (3a)  - IV miejsce w województwie i VIII w kraju (kategoria Student). Laureaci oprócz dyplomów otrzymali nagrody rzeczowe. Natomiast aż 18 uczniówotrzymało dyplomy uznania za wynik powyżej 75%: Piotr Wiszowski (1b), Sonia Krażewska(1a), Barbara Wróbel (3g) Malwina Chowaniec (2d), Andrzej Juliński (2d), Tomasz Augustyn (2a), Martyna Staruszniak (2b), Magnus Brzezicki (2g), Przemysław Widuch (2e), Karolina Czerep (2c), Daria Terepka (3d), Konstancja Marciniuk (3d), Agnieszka Sołtysiak (3c), Małgorzata Kawałkowska (3c)Sławomir Dobroć (3a), Natalia Gębka (3a), Paweł Tadrała (3a), Marlena Pizoń (3a).

 

 • Zdjęcie Andrzeja Przybylskiego "Emocje" zostało zakwalifikowane do Fotograficznej Wystawy Pokonkursowej Foto-Sztuk-Mistrz w BWA w Katowicach. Tematem konkursu była obecność sztuki w różnych przestrzeniach współczesności. Celem było wybranie prac, które w najciekawszy sposób prezentowały lub interpretowały obecność dzieł sztuki na dwóch płaszczyznach - zarówno podczas ich prezentacji, jak i w życiu codziennym.
   

Sukcesy literackie

 • Dominika Kucner (2g) zdobyła I miejsce w  "Konkursie dla Młodych Dziennikarzy". Zgromadzone teksty, o różnych formach, od wywiadu, przez krótki esej aż po reportaż,  były dziennikarskimi relacjami  z wydarzeń  XII edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.  Jury w składzie:  dr hab. Igor Borkowski (Uniwersytet Wrocławski, Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej), Marta Pawlikowska (Biuro DFN), mgr Piotr Krysiak (polonista) i Marta Wąsik (studentka dziennikarstwa, Uniwersytet Wrocławski) wysoko punktowało prace, które odznaczały się szczególną znajomością dziennikarskiego rzemiosła, lekkością pióra, oryginalnym podejściem do tematu i kreatywnością.  Dominika dostała również propozycję przygotowania reportażu dla lokalnej telewizji!

 

 • W konkursie literacko - historycznym "Jestem stąd, czyli z Zagłębia Miedziowego" w kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagroda główna przypadła Jakubowi Znamirowskiemu (3c) za "Lubin moje miasto".  Jakub Fedyna (1f) został wyróżniony za"Moje rodzinne korzenie".

 

 • Powiatowym Przeglądzie Twórczości Epickiej i Poetyckiej "PIÓREM MALOWANE"Mateusz (Mardok) Stanisławczyk (3f) zdobył drugą nagrodę. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Znamirowski (3c), Magdalena "Wednesday Addams" Kobrych - Skowrońska (2f) oraz Paulina  "Dzika" Pajdzik (2e).zorganizowanym przez MDK w Lubinie.
   

  Sukcesy sportowe

 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Szachach nasza drużyna w składzie: Michał Szlączka (3b), Marcin Rękawiczny (1b),Jakub Znamirowski (3c), Iwona Zalewska (2g) Jarosław Wieczór - Szczerbowicz (2e).

 

 • 19 stycznia odbył się finał Powiatowych Zawodów w Piłce Siatkowej dziewcząt. W półfinale nasze zawodniczki pokonały zespół II LO wynikiem 2:1, pokazując klasę zwłaszcza w tie-breaku. W finale zajęliśmy II miejsce! Nasza finałowa drużyna to: Anna Brenkus(3f), Katarzyna Rubak (3f), Anna Jasińska (3d), Paulina Dudek (2c), Jagoda Melska (2g),  Marta Wojciechowska (2c), Anastazja Dancewicz (2a), Marta Bąk (2d), Elżbieta Wojtowicz (1g), Justyna Migo (1f).
   

Wykłady i spotkania

 • 13 stycznia  uczniowie naszego liceum mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu pt."Wszystkiego trzeba spróbować???" zwolontariuszami Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Gedeonitów „Arka Noego”, którzy odwiedzili szkołę na zaproszenie panipedagog Alicji Jankowskiej. Główną ideą Stowarzyszenia jest rozpowszechnianie nauk Pisma Świętego, jednak w spotkaniach z młodzieżą szczególnie mocno podkreślaną kwestią są uzależnienia oraz propagowanie życia w zgodzie z Bogiem, jako alternatywy dla coraz to popularniejszych wśród młodych ludzi używek. Inicjatorem projektu jest Piotr Stępniak, który sam zagościł w auli naszego liceum, a wraz z nim dwóch innych wolontariuszy oraz Mirek Kola Kolczyk, polski raper wspierający koncepcję Stowarzyszenia.

 

 • Syndrom łapania tlenu, czyli o maturzystach na egzaminie..
  06.01.10 odbyły się w szkolnej auli spotkania, które  były dla maturzystów świetną okazją do uświadomienia sobie istoty różnych czynników decydujących o sukcesie na egzaminie ustnym. Prowadzący zajęcia - pan Sebastian Drobczyński - trener, kreator wizerunku, specjalista od politycznych kampanii wyborczych oraz wykładowca m.in. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu zwrócił uwagę na fakt, jak ważne są  umiejętności autoprezentacji, decydujące w bardzo dużym stopniu o wyniku egzaminu. 
   

Kulturalnie 

 • I LO zostało zaproszone do współpracy w organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Młode Talenty. W marcu przeprowadzimyprzesłuchania regionalne do konkursu. W tym roku Młode Talenty zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP. Możecie dowiedzieć się więcej z biuletynu MT, w którego styczniowej edycji kilka stron poświęcono naszej szkole, jej utalentowanym uczniom i absolwentom. Zaprezentowano m.in.: Irka Staronia i Uisel Studio, Patryka Madeja czy warsztaty z Young Americans(kolejne w listopadzie 2010!).

 

 • VIII Dni Kultury 27-  28 - 29 stycznia 2010
  O wydarzeniach VIII DK informujemy Was w osobnym artykule w linku Dla Gimnazjalistów. Nowością tegorocznych DK był udział gimnazjalistów w Forum Teatralnym oraz goszczenie ich w charakterze widzów. Cały czas w szkole można oglądać pokonkursową wystawę fotograficzną „Piękno”

 

 • 30 stycznia w Książu odbyła się jedyna w swoim rodzaju studniówka. W malowniczej, a wręcz bajecznej scenerii, przy rozpalonych  kominkach w barokowych komnatach już po raz piąty bawili się nasi maturzyści.  Zamek Książ umożliwia zorganizowanie imprezy, na której wszyscy uczniowie klas trzecich wraz z partnerami mogą bawić się jednocześnie (420 osób!) Jesteśmy zawsze mile widzianymi gośćmi na zamkowych komnatach i, jak podkreślają gospodarze, zabawa z naszą młodzieżą jest czystą przyjemnością!

 

 • 19 stycznia uczniowie klas III oglądali w auli szkolnej spektakl teatralny pt.” Zdążyć przed Panem Bogiem” w wykonaniu aktorówTeatru w Krakowie. Scenariusz spektaklu oparty był na reportażu Hanny Krall o tym samym tytule, który jest obowiązkową lekturą dla uczniów klas III.

 

 • Zapraszamy do obejrzenia kolejnego przeglądu 1lotv oraz dwóch (z trzech) lip dubów przygotowanych przez klasy 2d i 2f na DK.
   
 • Prasowy "recykling"
  Zapraszamy wszystkich do "kącika prasowego", który pojawił się na dole przy narożniku. W ten sposób chcemy zachęcić Was do czytania prasy, ale również w ramach "recyklingu prasowego" namawiamy do uzupełniania znajdujących się tam tytułów o te, których już nie potrzebujecie, a których  inni ich jeszcze nie czytali:)

  To wszystko w styczniu! 

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information