Listopad 2011 w "Koperniku"

 
 HITY MIESIĄCA:
 
MATURA PRÓBNA
z Operonem i Gazetą Wyborczą
thumb_dsc_0227_1.jpgListopad był dla maturzystów miesiącem prób - próbowali, próbowali i wypróbowali! Mowa oczywiście o maturze próbnej, która w naszej szkole była przeprowadzona ze wszystkich zadeklarowanych przedmiotów i na wybranych przez uczniów poziomach. Matura próbna to jednak nie tylko sprawdzian wiedzy i umiejętności przed najważniejszym egzaminem dla uczniów klas III, to również sprawdzenie się w maturalnych procedurach i stworzenie warunków, które możliwie najwierniej przypominają te prawdziwe. Udało się wszystko! Teraz zostaje tylko przeanalizować wyniki i wyciągnąć odpowiednie wnioski - na maj!
Próbna 2011 -  artykuł na portalu miasta.


"KOPERNIK"
MUSICAL
kopmus.jpg18 listopada 2011r odbył się ostatni z trzech castingów do "Kopernik Musical". Uczniowskie Jury oceniało przez trzy kolejne dni występy aktorów, piosenkarzy i tancerzy. Siedmioosobowy zespół oceniający ubiegających się o główne role w szkolnej produkcji na żywo podkreślali, że wszyscy startujący w castingach byli bardzo przejęci, przygotowani, znali scenariusz i swoje role. Jurorzy byli przygotowani równie profesjonalnie - wszystko ściśle zaprotokołowano. W musicalu wystąpią wszyscy, którzy chcą być częścią tego niezwykłego przedsięwzięcia! Zobacz zapowiedź reportażu filmowego autorstwa Gosi Synowiec (1a),  artykuł.  

Listopadowe pasmo sukcesów!

Martyna Mielniczuk™

thumb_dsc00058.jpg21 listopada 2011r w Filharmonii Wrocławskiej odbyła się uroczysta XI Gala Stypendialna, podczas której nasza uczennica Martyna Mielniczuk (2b) odebrała stypendium za wybitne osiągnięcia przyznane przez Kapitułę Rady Wspierania Uzdolnień, w ramach organizowanego od 2001r. przez Fundację Edukacji Międzynarodowej Programu Stypendialnego "zDolny Ślązak". Martyna znalazła się w gronie siedmiu uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska, którzy otrzymali stypendium naukowe (zobacz wszystkich stypendystów). Na uroczystość wraz z uczennicą zaproszeni zostali dyrektor Józef Marciniszyn oraz wychowawca p. Joanna Kędzia. Należy dodać, że konkurencja była ogromna - Martyna pokonała 6 kandydatów - o jedno stypendium ubiegało się 7 osób. Zobacz artykuł na portalu miasta.


 
rm.jpgCo roku każda szkoła w Polsce typuje najlepszego ucznia, który za swoje osiągnięcia i wyniki zostaje nagrodzony Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Nikogo nie zdziwi fakt, że w tym roku była to Martyna Mielniczuk, która 29 listopada 2011r. odebrała Stypendium z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty."Diament do oszlifowania!"
thumb_brzemiski.jpgDawid Brzemiński (2b) - został zakwalifikowany do projektu "Szlifowanie diamentów"- innowacyjnego programu wsparcia uczniów uzdolnionych w zakresie nauk matematycznych i przyrodniczych współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007 - 2013.


Patrycja Iwańska - The Young American!
thumb_dsc00055.jpgZ ogromną przyjemnością informujemy o sukcesie naszej utalentowanej uczennicy - Patrycji Iwańskiej (3g). Patrycja otrzymała list podpisany przez panów: Miltona Andersona (założyciela the Young Americans i Billa Browleya (dyrektora artystycznego grupy), w którym została zaproszona do grupy Young Americans na trasę Jesień 2012! W liście autorzy podkreślają, że o wyborze Patrycji spośród wielu kandydatów z całego świata zadecydował nie tylko jej talent (który od razu dostrzeżono podczas zeszłorocznych warsztatów YA w naszej szkole), ale przede wszystkim jej niezwykła osobowość, etyka pracy i coś, co zabrzmi górnolotnie, ale takich cech potrzebuje prawdziwy "Young American" - humanitaryzm. W ten sposób nasza uczennica dostała się do elitarnej 50-osobowej grupy, która podróżując po świecie, będzie prowadzić warsztaty w ramach projektu Music Outreach. Jak widać marzenia się spełniają - przed Patrycją tylko matura:), a potem już prawdziwa przygoda. Chociaż czeka ją ciężka praca, jedno jest pewne - doświadczenia i artystyczny warsztat jakie zdobędzie będą bezcenne! Zobacz artykuł na portalu miasta.


Anna Adamowicz©
thumb_aa.jpgO tym, że Anna Adamowicz pisze wiersze wiedzą wszyscy w "Koperniku". Jej talent jest niezaprzeczalny, czego dowodem są liczne nagrody literackie jakie zdobywa od lat. Chociaż w tym roku pisaliśmy już dwukrotnie o sukcesach naszej uczennicy, mamy przyjemność poinformować o kolejnej "serii" nagród i wyróżnień:


 • I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec p.t. „Czerwona róża dla Niej” zorganizowanym pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Tadeusza Sławeckiego,
 • III miejsce w finale XIX Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza o Laur Plateranki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowanym przez SU II LO im. E. Plater w Sosnowcu, 
 • wyróżnienie w V Turnieju Jednego Wiersza „Poetycki Lombard”,
 • I nagroda w VII  Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Na Skrzydłach Poezji".


  Pisali "O Laur Złotego Pióra"

thumb_dsc03441.jpg30 listopada we Wrocławiu odbyło się ogłoszenie wyników VII Konkursu Literackiego "O Laur Złotego Pióra". Wśród najlepszych znalazło się aż czworo uczniów "humanów Kopernika"! Amadeusz Zapora (2g) zajął III miejsce, a wyróżnienia otrzymały: Monika Wysoczańska (3g), Paulina Dziedzic (2g) oraz Sandra Chudak (2g). Wszyscy uczestnicy pisali na ten sam temat: "Bo wolność nam dana jest przez Boga, jest nam nie tylko przez Boga dana, jest nam także zadana" Twój głos w sporze o sposób rozumienia wolności człowieka.Najlepsze w "Turnieju Słowa"

thumb_mdk.jpg9 listopada 2011r  w MDK w Lubinie odbyły się eliminacje powiatowe 15. Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej. Mamy przyjemność poinformować o sukcesie naszych dwóch uczennic: Maria Dajnowska (1d) zdobyła Grand Prix w kategorii "Wywiedzione Ze Słowa". Natomiast I nagrodę w kategorii "Poezja Śpiewana" jury przyznało Paulinie Kalecie (3g). Obie laureatki zakwalifikowały się tym samym do finału dolnośląskiego 15. Turnieju Słowa, który odbędzie się we Wrocławiu 9 grudnia 2011r.Nasze wokalistki na "Scenie Prezentacji Młodych"
thumb_sc.jpg22 i 23 listopada 2011r. odbyły się przesłuchania w ramach XIX Konkursu Wokalnego "Scena Prezentacji Młodych" organizowanego przez CK Muza w Lubinie. Do konkursu zgłosiło się 54 uczestników. Miło nam poinformować, że Ada Nasiadka (2g) zdobyła III nagrodę, a wyróżnienie przyznano Klaudii Kudlińskiej (3f).
kl2.jpg
 
 
 
 
 Etap okręgowy Olimpiady Języka Niemieckiego!
Mamy przyjemność poinformować, że do okręgowego etapu Olimpiady Języka Niemieckiego zostali zakwalifikowani dwaj uczniowie klasy 3b: Marcin Rękawiczny oraz Rafał Swakoń! Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap, który odbędzie się w dniach 12-13 lutego 2012r we Wrocławiu!
thumb_dsc03468.jpgthumb_dscn0128.jpg
 
 
 
Nasz dzielny patrol!
thumb_opatrunek.jpgPatrol I LO zajął IV miejsce i został wyróżniony w   II Chorągwianych Manewrach Ratowniczych zorganizowanych przez Dolnośląski Inspektorat Ratowniczy w Miliczu. Głównym celem spotkania były zawody, w których patrole miały za zadanie udzielać pierwszej pomocy potrzebującym w specjalnie zainscenizowanych sytuacjach, takich jak: atak epilepsji, pogryzienie przez psa, wypadek komunikacyjny czy postrzelenie. Ekipa z naszego liceum startowała w składzie: Ewelina Wąs (2d), Aleksandra Woźniak (2a), Tomasz Sidorowicz (3b) i Mateusz Fuczyło (3b).
 
 
Spotkania z ciekawymi ludźmi

O UE z Jarosławem Hawryszem
thumb_sam_0011.jpgW związku ze sprawowaniem prze Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w tym tygodniu wybrani polscy urzędnicy Komisji Europejskiej odwiedzają swoje byłe szkoły w ramach unijnego programu „Powrót do szkoły” (Back to School). 4 listopada2011r  mieliśmy przyjemność gościć u nas naszego absolwenta p. Jarosława Hawrysza, który przybliżył naszym uczniom ideę Unii Europejskiej, porozmawiał z nimi na różne tematy dotyczące UE, podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych i przedstawił możliwości  jakie oferuje UE młodemu pokoleniu.
Odbyły się trzy spotkania, w których uczestniczyły klasy I f, II f oraz przyszli maturzyści wiedzy o społeczeństwie. Było to dla nich cenne doświadczenie pozwalające lepiej zrozumieć znaczenie członkostwa Polski w UE -  również w kontekście oferowanych możliwości przyszłej kariery zawodowej. 
Serdecznie dziękujemy Panu Jarosławowi Hawryszowi.O historii z Sylwestrem Bardzińskim
thumb_img_4746.jpg4 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole pana Sylwestra Bardzińskiego, uczestnika kampanii wrześniowej i żołnierza 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. St. Maczka, oraz pana Jana Cornelissensa, wiceprezesa Polskich Kombatantów i Weteranów 1. Dywizji Pancernej w Belgii, skąd przybyli obaj panowie. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją o gen. Maczku, którego imię otrzymała w tym dniu Szkoła Podstawowa nr 14. Później pan Sylwester opowiadał nam swoje wojenne przeżycia. Usłyszeliśmy historię jego ucieczki z obozu internowania w Rumunii, przedzierania się do Francji i Anglii. Następnie gość barwnie opisał walki w Normandii(m. in. słynną bitwę pod Falaise), które toczył jako załogant czołgu 1. Dywizji Pancernej, a także szlak wyzwalania miast holenderskich.Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pan Sylwester, mimo 92 lat, okazał się być osobą niezwykle energiczną. Udało mu się zainteresować uczniów, którzy nawet po zakończeniu spotkania mieli do niego wiele pytań.


O ekonomii z Aleksandrą Sus
uni.jpg29 listopada 2011r. odbyły się kolejne zajęcia w cyklu Edukacji ekonomicznej realizowane we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Dr Aleksandra Sus w ciągu 4 godzin zajęć zrealizowała następujące zagadnienia:

 • Model otoczenia konkurencyjnego wg M.E Portera
 • Otoczenie dalsze (makroekonomiczne, społeczne, prawne, technologiczne i naturalne)
 • Ćwiczenia - rozwiązywanie przypadków decyzyjnych.


O studiach zagranicznych z Januszem Pelizgiem
thumb_dscn0574.jpg8 listopada 2011r zainteresowani uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Szkół Zagranicznych PERFECT, działającym w Polsce od 1992r. Firma zajmuje się promowaniem oraz organizacja wyjazdów na studia m.in w Kanadzie, Anglii, Australii, Szwecji, Dani, itd. Uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną zagranicznych uczelni, uzyskali informacje na temat bezpłatnych studiów po angielsku np. w Danii, Szwecji i Irlandii. Ci' którzy zdecydują się an studia za granicą nauczą się jak korzystać ze zdobytej wiedzy połączonej z wieloma praktykami. Ponadto zdobędą dodatkowe punkty do swojego CV ważne dla przyszłych pracodawców, a mieszkając w innym kraju poznają ludzi i inne kultury, otwierając się na świat.

O Rotmistrzu, Krwiodawstwie i "Narkomance"
pileckigif.gif29 listopada 2011r był wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Oprócz warsztatów z ekonomii, nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić, aby zostać honorowym dawcą krwi na spotkaniu z przedstawicielką Stacji Lubińskiego Krwiodawstwa.
Pan Michał Tyrpa przybliżył nam postać Rotmistrza Witolda Pileckiego. Spotkanie z Prezesem Fundacji Paradis Judaeorum było możliwe dzięki współpracy I LO ze "Wzgórzem Zamkowym" i p. Małgorzacie Życzkowskiej - Czesak.
Tego samego dnia w CK Muza uczniowie, którzy mogą poszczycić się wzorową frekwencją, obejrzeli monodram w wykonaniu Anny Samusionek pt. "Narkomanka". Spektakl wpisał się w realizację szkolnego programu profilaktyki. 
 

 
 2e na warsztatach przedsiębiorczości
thumb_2e_1.jpg16 listopada 2011r.  klasa 2e uczestniczyła w wykładach z przedsiębiorczości organizowanych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Uczniowie, pod opieką pani Jolanty Świetlik i Małgorzaty Wójcik, dowiedzieli się w co warto inwestować, poznali ABC giełdy, dowiedzieli się jakie są zasady przeprowadzania  eksperymentów ekonomicznych i już doskonale wiedzą jak założyć własna firmę na studiach. Wszystkie zajęcia prowadzili wykładowcy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.  
 
 
2g w Górach Sowich
thumb_dsc_0078.jpg4-5 listopada 2011r klasa 2 g wyruszyła na podbój Gór Sowich. W programie oprócz zajęć typowo relaksacyjnych było także zwiedzanie pozostałości obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz wyprawa do tajemniczego kompleksu bunkrów w ramach Hitlerowskiego programu Riese: Osówki. Ponadto "humany" zdobyły po morderczej wspinaczce w niezwykle zdradliwych warunkach atmosferycznych Wielką Sowę, co dla wielu maruderów było nie lada wyczynem. Już na dole odbyła się projekcja filmu o Gross-Rosen
oraz, ku zadowoleniu większości klasy, angielskie karaoke. Nie zabrakło także stałego punktu programu jakim było ognisko. Na zakończenie tej pełnej wrażeń wycieczki, 2 g przyjechała do Świdnicy, gdzie zobaczyli największy drewniany kościół w Europie - Kościół Pokoju. Po opuszczeniu autobusu wszyscy byli uśmiechnięci, a żałowali tylko jednego - było zdecydowanie za krótko! 


 Zajęcia laboratoryjne z fizyki
thumb_dsc00013.jpgMiło nam poinformować, że tak jak w poprzednim roku szkolnym, uczniowie uczęszczający na zajęcia Koła Fizycznego prowadzonego przez p. Stanisława Lisa mają możliwość uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych, które są możliwe dzięki kontynuacji współpracy pomiędzy UZZM a I LO, obejmującej wykorzystanie Laboratorium Fizycznego uczelni. 18 listopada 2011r odbyły się pierwsze  w tym roku szkolnym zajęcia laboratoryjne z fizyki, w których wzięło udział 16 osób.  Uczniowie mogli m.in. wyznaczać lepkość cieczy metodą Stokes'a, badać gęstość ciał stałych cieczy za pomocą piknometru, analizować drgania wahadła torsyjnego, wyznaczać ogniskową soczewek metodą Bessel'a czy mierzyć współczynnik rozszerzalności liniowej ciał stałych. 
Następne zajęcia już 16 grudnia, na które zaprasza p. Stanisław Lis! 
 

I jeszcze...
28.11.2011r. w Zespole Szkół nr 2 odbył się finałowy Turniej Powiatu Lubińskiego w Koszykówkę Dziewcząt.  Drużyna dziewcząt "Kopernika"  zajęła III miejsce.

 
mi.jpg25 listopada 2011r, SU zorganizował w naszej szkole „Dzień Pluszowego Misia”. Każdy, kto przyniósł w tym dniu maskotkę był niepytany! Na przerwach rozbrzmiewały utwory muzyczne  z czasów dzieciństwa, a za symboliczną złotówkę można było kupić pyszne ciasta! Było miękko, słodko i pluszowo! Dziękujemy SU za fajną inicjatywę, a Wam za włączenie się do zabawy:)ca23ef2l.jpgZapraszamy uczniów I LO oraz Gimnazjalistów do udziału w Filmowym Konkursie "Kopernika". Na filmy czekamy do 3 lutego 2012r. Jury zakończy pracę do 15 marca, a nagrody (główna - finansowa) zostaną wręczone 23 marca 2012r podczas Gali X Dni Kultury. W Konkursie oceniane będą filmy w 4 kategoriach:

 • krótki film fabularny (do 15 min),
 • reportaż (do 8 min),
 • film realizowany telefonem komórkowym (do 5 min),
 • reklamówka swojej szkoły (3-5 min)ca2ns96n.jpgMaciek Kępka (3e) i Michał Węgrzyn (3e) spotkali się ze wszystkimi zainteresowanymi tworzeniem filmu promującego szkołę:)
 cak147e3_1.jpg
Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na najciekawsze aforyzmy promujące walkę z wulgaryzmami. Nasi uczniowie dołączyli w ten sposób do obchodów "dnia bez przekleństw", który obchodziliśmy u nas:) 17 listopada

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information