Przegląd miesiąca nr 1 - sierpień/wrzesień 2011

Machina zwana "Kopernikiem" ruszyła już w sierpniu!
thumb_1028813_91951250.jpgTradycyjnie w "Koperniku" rok szkolny dla klas I rozpoczyna się przed 1 września 3-dniowymi wyjazdami integracyjnymi do Przesieki. Klasom towarzyszą wychowawcy oraz nauczyciele w-fu. Efekt? Od zawsze taki sam - 1 września na szkolnym dziedzińcu spotykają się "starzy znajomi", którzy wchodzą w społeczność szkolną jak dobrze zgrana paczka! Stres ograniczony do minimum, efekt maksymalny - po co "otrząsać czy kocić", skoro można się zaprzyjaźnić:) Zobacz jak integrowały się klasy:Młodzi Mistrzowie!
thumb_katarzyna_kita___mistzryni_polski_w_pywaniu.jpgKatarzyna Kita i Marcin Piekarski (1d) już w wakacje przysporzyli nam dumy! Podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu prawdziwą furorę zrobiła Katarzyna Kita, która została uznana za odkrycie mistrzostw, a jej wyniki za największą niespodziankę. Kasia w konkurencji 50 m stylem dowolnym zdobyła złoty medal, pokonując brązową medalistkę Mistrzostw Europy Juniorów. W finale na dystansie 100m stylem dowolnym, zajęła II miejsce.
Marcin dwukrotnie pływał w finałach zajmując V miejsce na 50m stylem motylkowym i VII w konkurencji 50 m stylem klasycznym. Oboje są członkami Kadry Narodowej Juniorów w pływaniu.
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!


Nie tylko mądra ale i piękna!
natalia.jpg27 sierpnia odbył się Finał Miss Polski, w którym brała udział Natalia Pelak (3g). Natalia wcześniej otrzymała tytuł Miss Dolnego Śląska 2011, co zapewniło jej udział w półfinale wyborów najpiękniejszej Polki. Spośród 50 kandydatek dostała się do Finału, w którym startowały 24 uczestniczki. Nasza uczennica zakwalifikowała się do grona 10 najpiękniejszych! Chociaż nie zdobyła tytułu Miss Polski (na co naszym zdaniem bezsprzecznie zasłużyła!) Natalia odniosła ogromny sukces. Być wśród 10 najpiękniejszych - to jest coś! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej  o Natalii, zobacz jej BLOG
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zobacz zdjęciaz półfinału oraz artykuł na stronie miasta

thumb_dsc08224.jpg23 września 2011r w restauracji "Le cafe" odbył się pokaz mody z udziałem m.in Natalii Pelak (3g) - aktualnej Miss Dolnego Śląska i finalistki Miss Polski 2011. Imprezę prowadził nasz absolwent Łukasz Polikowski.

Inauguracja "sezonu" 2011/2012
thumb_1.09.2011_12.jpg1 września to dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Tradycyjnie w "Koperniku" w uroczystości wspólnie biorą udział uczniowie wszystkich klas I - III. Swoją obecnością zaszczycili nas byli dyrektorzy I LO: pani Zofia Pieńkowska oraz pani Barbara Tokarska. Po części oficjalnej klasa IIg przygotowała krótką część artystyczną. Sezon 2011/12 został otwarty! Będzie to z pewnością kolejny niezwykły rok w fantastycznej szkole!imagescabco9f5.jpgPoczątek roku szkolnego wiąże się z wieloma sprawami organizacyjnymi. I tak od 5 do 8 września uczniowie mogli kupować używane książki na Kiermaszu Podręczników.
8 września odbyło się też pierwsze spotkanie SU z zainteresowanymi pracą w samorządzie. Cieszy nas, że było naprawdę tłoczno! Nic lepszego jak prężnie działający Samorząd Uczniowski!

thumb_16wolontariat.gifSzkolny Wolontariat I LO zorganizował zbiórkę artykułów szkolnych i papierniczych dla dzieci oraz środków chemicznych do domu samotnej matki. Akcja ruszyła od poniedziałku - 12 września i trwała 2 tygodnie.


thumb_images_3.jpgSamorząd Uczniowski przyłączył się do ogólnoświatowej akcji pomocy dla Somalii. Sprzedawano przepyszne ciasta własnego wyrobu za jedyną złotówkę - dochód  został przekazany  Fundacji dla Somalii na najpotrzebniejsze artykuły spożywcze i leki. Dziękujemy za Wasze wsparcie - sprzedaliśmy 220 ciastek!!!! Dziękujemy Fundacji Polska Miedź
thumb_fpm_logo.gifPomagamy my - pomagają i nam! Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Fundacja Polska Miedź przyznała naszej szkole 25 tyś zł na dalsze prace związane z tworzeniem centrum multimedialno - wykładowego w auli naszego liceum. Jest to już druga dotacja, jaką I LO otrzymało na ten cel od hojnego darczyńcy (w 2010r była to kwota 20 tyś zł).

Przyjacielska wizyta
6 września 2011r mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Monsignore Lecha Piechotę - sekretarza kardynała Tarcisio Bertonego (Sekretarza Stanu Watykanu). Ks. Lech Piechota jest absolwentem
I LO, dzięki którego zabiegom nasze liceum otrzymało błogosławieństwo Papieża Benedykta XVI z okazji jubileuszu 60-lecia szkoły obchodzonego w 2008r. Wiele osób ceni naszą szkołę, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni!


Matematyczny start!
images_4.jpgW dniach 15 - 16 września we Wrocławiu odbył się X Maraton Matematyczny, w którym w tym roku wzięło udział dwóch naszych uczniów: Dawid Brzemiński (2b) oraz Jakub Jaroszewski (1a). Obaj uczniowie zakwalifikowali się do finału, w którym Jakub doszedł do 3, a Dawid aż do 8 rundy (na 11` możliwych) (grał 9 godzin!!!). W zmaganiach pozostali jedynie 3 zawodnicy: Dawid, uczeń z Wrocławia i Legnicy). Formuła maratonu jest bardzo specyficzna - zawodnicy muszą w danym czasie rozwiązać jak najwięcej zadań. Oprócz umiejętności matematycznych, trzeba mieć naprawdę stalowe nerwy! Gratulujemy wyniku! Oto nasi tegoroczni Maratończycy (od lewej - Dawid, Jakub:)
thumb_dscn0225.jpg


Przegląd sportowy
images_5.jpg16 września odbyła się Powiatowa Spartakiada Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasza szkoła zajęła III miejsce za Zespołem Szkół nr 2 i II LO. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zawodnikom! 

thumb_imagesca4e2unf.jpg20 września 2011 r odbyły się zawody powiatowe w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Drużyna chłopców zajęła I miejsce i będzie reprezentować nasz powiat w Olszynie. Dziewczęta uplasowały się na III miejscu. Gratulujemy! 


imagescax4ne60.jpg23 września 2011r odbyły się zawody Ligi Lekkoatletycznej. Najlepsze wyniki osiągnęli:
Dziewczęta:

I m 400m - Magda Marek kl (3e)
II m 100m - Katarzyna Kulczyńska  (2g)
III m 800m - Patrycja Wesołowska (3e)
III m skok w dal - Daria Omiatacz (1d)
Chłopcy:
I m 1500m - Radosław Nowiński (1d)
II m 400m - Michał Żurowski (2a)
III m 100m - Dawid Brzemiński (2b)
III m skok w dal - Oktawian Jurczyk (2c)
 
 
thumb_dsc02636.jpg23 września 2011r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Zawodach Wspinaczkowych dla Szkół Średnich w kategorii na trudność i zdobyli I miejsce!!!

Skład wspinającej się reprezentacji :
  • Mateusz Piechota (3e) - I miejsce
  • Rafał Korzeński (3e) - II miejsce
  • Marcin Rękawiczny (3b) - III miejsce
  • Patrycja Wesołowska (3e) - I miejsce
  • Martyna Wiciak (3e) - V miejsce
    Gratulujemy! Więcej w artykule na stronie miasta.
Zawsze ekologiczni!
ssmale_1_thumb.jpg16 września odbyła się przeprowadzana corocznie akcja "Sprzątania Świata". Hasłem tegorocznej akcji było: "Lasy to życie - chrońmy je". Jej celem jest propagowanie świadomości ekologicznej, inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska oraz uświadamianie jak ważne jest by segregować odpady. W tym roku świat posprzątały klasy: Id, IIb, IId. Dziękujemy!  

thumb_dsc08945.jpg22 września jest Światowym Dniem Bez Samochodu, który w Lubinie obchodzony jest od wielu lat. Wczorajsza impreza była 'Zwykłym Niezwykłym Przejazdem Rowerowym", w którym wzięło udział kilkaset osób. Nasza szkoła również miała swoją reprezentację, na której czele jechał (poruszający się wszędzie i zawsze rowerem) p. Krzysztof Kalisz. Popieramy i dziękujemy organizatorom za tak pozytywną akcję! Przeczytaj więcej w artykule na stronie miasta i zobacz galerię na miedziowe.pl


Niezmiennie utalentowani!
1270121.jpg"Kopernik" szczyci się niezwykła umiejętnością odkrywania i promowania młodych talentów.  Pozostajemy również w stałym kontakcie z naszymi zdolnymi absolwentami.:) Jednym z nich jest Staszek Białoskórski (obecnie student II roku Informatyki na Politechnice Wrocławskiej), który ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień za filmy. Wygrał przecież ogólnopolski konkurs na reklamę roku Chopinowskiego "Księżycową nocą".  W tym roku otrzymał GrandPrix Snap Film Festiwal w Krakowie za "W białej kopercie". Staszek był też autorem m.in. "Musical'u - reklamówki I LO w 2010r i współtworzył nasz LipDub. Tym razem pomagamy młodemu twórcy w kolejnym projekcie - filmie pt "Cudowny dzień", do którego zdjęcia rozpoczęły się na szkolnym boisku w niedzielę -  11 września 2011r.
"Jest to historia poszukiwania prawdziwej przyjaźni w obliczu rodzinnej tragedii, widziana oczami 10 letniego chłopca." Zdjęcia w plenerze potrwają do środy. II etap zdjęć planowany jest na przełomie października i listopada we wnętrzach szkoły. Staszek przyznaje, że czeka ich sporo pracy "gdyż mieszamy tradycyjny film z animacją, dlatego też nie wiadomo kiedy będzie można zobaczyć całość" ( jest szansa na styczniową premierę). Zapowiada się naprawdę interesująco! Tymczasem bierzcie przykład ze starszego kolegi, który zaczynał od reklamówek szkoły - na tegoroczne filmy promujące "Kopernika" czekamy do końca lutego:)
Oto fotos z planu zdjęciowego:
thumb_fotos.jpg

Nasz kolejny absolwent, Marcin Majewski, znany jako Madox właśnie wydał swoją pierwszą płytę, która zbiera przychylne recenzje. Przeczytaj więcej. Oto okładka nowej płyty:
thumb_larevolutionsexuellepp1044943902.jpgthumb_aa.jpgO tym,że Anna Adamowicz (3d) pisze wiersze wiedzą bywalcy naszej strony, na której donosimy o wszystkich sukcesach tej utalentowanej uczennicy. Mamy przyjemność poinformować, że po raz kolejny w druku ukazały się jej wiersze. Tym razem zamieszczono kilka utworów na łamach dwóch czasopism: w dwumiesięczniku literackim "Topos" (nr 4(119)2011) oraz w periodyku "Zupełnie inny świat" (nr 3(09/2011). Jesteśmy niezmiennie i niezmiernie dumni z osiągnięć artystycznych tej młodej, a jakże już dojrzałej poetki.


Podróże kształcą - a u nas nawet bardzo!
thumb__9170926_resize.jpgW dniach 13-17 września 2011rklasa 3b (mat-fiz) uczestniczyła w warsztatach matematyczno-językowych, które były głównym punktem programu jesiennej wycieczki klasowej. Matematyczno-angielskie zmagania odbywały się w pięknych okolicznościach przyrody i uroczych wnętrzach ośrodka w Zakrzewie. Pogodę można by określić jako  dosyć "dynamiczną", co w zupełności nie przeszkadzało równie dynamicznemu mat-fizowi i prowadzącym zajęcia: wych. Joannie Marciniszyn i mat. Bożenie Szalewicz. Wyprawa była bardzo udana, co uwieczniły zdjęcia:)
Wrzesień jest miesiącem wojaży w "Koperniku". Do szkoły wróciła 3b, a na warsztaty geograficzno-językowe do Danii właśnie wyjechała klasa 2e. Tuż po mat-geo do Danii wybiera się klasa 2a na warsztaty matematyczno-językowe:) 


Duńskie klimaty
thumb_images_2.jpgW dniach 18-24 września 2011 klasa 2e uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych:językowo-geograficznych w Danii. To już kolejne z  cyklu warsztatów organizowane rokrocznie dla różnych profili klas przez naszą absolwentkę, od 20 lat mieszkającą w Danii, panią Renatę Szwebs. Oprócz zajęć związanych z kierunkiem danej klasy (w języku angielskim), wszystkie grupy realizują atrakcyjny program turystyczny. Tak było w przypadku 2e i będzie ( w wyjeżdżającej do Danii 25.09 - 2a) Mat-geo odwiedził duńskie szkoły średnie oraz wydział geografii na Uniwersytecie w Aalborgu. Jak zwykle atrakcją turystyczną była zasypana latarnia w Nore Lyngby, miejsce "spotkania" dwóch mórz w Skagen, oceanarium w Hirtshals oraz  Zoo w Aalborgu. Wszyscy poznali tez od wewnątrz zasadę działania wiatraka:) Uczniowie wraz z wych. Małgorztą Wójcik i p. Moniką Marciniak wolne chwile spędzali nad Morzem Bałtyckim, przy ognisku i grach sportowych. Duńskie wyjazdy to również możliwość pokazania swoich talentów kulinarnych, ponieważ posiłki młodzież przygotowuje sama w profesjonalnie urządzonej kuchni! Kolejna klasa wraca z duńskich wojaży z niezapomnianymi wrażeniami, jeszcze bardziej zintegrowana (co jest jednym z istotniejszych elementów tych wypraw) oraz ze świadomością, że szkoły w Unii Europejskiej stoją dla nas otworem - wystarczy znać angielski! Kto nie był w Danii niech żałuje!

Poznawanie innych krajów jest zawsze przygodą, ale poznawanie ich z klasą 2a jest nie tylko niezapomniane, ale również przezabawne:) Mat-fiz właśnie wrócił z tygodniowych warsztatów naukowo-językowych w Danii, które stały się już chlubną tradycją I LO. Duńskie wojaże to nie tylko okazja poznania jakże innej (!) od polskiej mentalności, ich niezwykłych szkół i ciekawych ludzi, ale również pokazanie jak potrzebna jest znajomość j. obcych - tu języka angielskiego, żeby skorzystać np z dobrodziejstw UE.  Wizyty w AAlborg University po raz kolejny uświadomiły polskim uczniom jakie możliwości otwierają się przed nimi, jeśli tylko znają ten język:) Tak więc klasa odwiedziła duńskie liceum, Instytut Nanotechnologii oraz Instytut "Business and Technology". Byli też w Zoo, Oceanarium, stanęli jednocześnie w Morzu Bałtyckim i Północnym w Skagen, gdzie odwiedzili małą fabrykę cukierków, wspięli się do kosmicznego wiatraka i świetnie bawili się na wydmach Nr Lyngby! Poza programem klasa 2a miała zajęcia z matematyki i j. angielskiego, ale przebiegały one w bardzo przyjemnych okolicznościach z wych. Lucyną Krawiec i p. Joanną Marciniszyn.Wakacyjna pogoda pozwoliła wykorzystać wszelkie możliwości jakie stwarza dom na wrzosowisku nieopodal plaży, który pozwala również sprawdzić umiejętności kulinarne grupy i obnaża kto umie sprzątać! Zobacz zdjęcia

thumb_imagescach5mm9.jpgJak zwykle odwiedzających Danię po raz pierwszy zachwyca spokój tego kraju, rowery stojące wszędzie bez zabezpieczeń, możliwość otrzymania kluczy do wydziału Uniwersytetu ( jeśli studenta najdzie akurat wena twórcza, np w nocy:), swobody jakie posiadają młodzi ludzie w tym kraju, zwracanie się do nauczycieli po imieniu, ilość sprzętu w szkołach i PRZESTRZEŃ (odwiedzane przez nas gimnazjum mieści się na 10tyś m2!!) oraz przerażają ceny! Chętnie natomiast nie zauważamy, że za "luzem" stoi odpowiedzialność za swoje decyzje i wybory, że grupowa praca po duńsku oznacza właśnie pracę w grupie:) i że szkoła jest pracą, z której trzeba się bezwzględnie rozliczyć (np uczeń może mieć max 10% nieobecności!, a matura jest obowiązkowa z 10 przedmiotów od pierwszej klasy -uczeń nie wie jaki przedmiot będzie zdawał w danej sesji - ma być po prostu przygotowany:). Krótko mówiąc: "Podróże kształcą" - a wszyscy wiedzą, że w Koperniku nawet bardzo!


thumb_karkonosze_1.jpgJak widać wrzesień w "Koperniku" był miesiącem podróży i wycieczek. Kolejną z nich był wyjazd klasy 2d w Karkonosze (26-27.09.2011). Biol-chem spędził dwa dni w pięknej aurze, na łonie natury pod okiem wychowawcy p. Lucyny Powały i towarzyszącej klasie polonistce p. Wiolety Maćkały. 
O prawach człowieka po angielsku
thumb_dscn0272.jpg27 września 2011r odbyły się w naszej szkole warsztaty prowadzone przez studentów z Semper Avanti. Ich celem jest przełamywanie barier i stereotypów, szerzenie tolerancji, a tym samym budowanie świadomego i otwartego społeczeństwa obywatelskiego  W zajęciach udział wzięli uczniowie klas: 2b, 2g i 3d. Przedstawiciele tej organizacji realizują projekt „Multicultural Language Cafe”, w ramach którego zagraniczni wolontariusze wraz z wolontariuszami z Polski pracują na rzecz mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Wolontariusze prowadzą warsztaty z Praw Człowieka oraz prezentacje o swoich krajach. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Odwiedzili nas wolontariusze z Hiszpanii, Turcji, Białorusi, Macedonii, Włoch i Rosji
Stowarzyszenie Semper Avanti jest organizacją, której głównym źródłem działalności jest praca z młodzieżą, seniorami na arenie międzynarodowej z naciskiem na kraje europejskie. Ma to swoje odzwierciedlenie w organizowaniu wymian młodzieżowych, wolontariatu europejskiego i różnego rodzaju inicjatyw. Stowarzyszenie ma na celu promocję międzynarodowej współpracy, wzajemnego zrozumienia i szacunku oraz budowania dialogu międzykulturowego. Działalność ta ma duży wpływ na rozwój osobisty jednostek, jak i  promocję Polski i Dolnego Śląska na tle europejskim.


Fotografia to jedna z naszych pasji!
imagescav5gbyl.jpgPopularność fotografii w naszej szkole nikogo nie dziwi. Od wielu lat organizujemy konkursy fotograficzne, na które napływają  setki prac. Zazdroszczą nam tego różne instytucje kultury w mieście! Odwiedzających naszą szkołę zachwycają prace pokazywane w "Galerii w kominie". Choć mija dopiero wrzesień, sporo sfotografowaliśmy. Obecnie w "kominie" można oglądać prace z konkursu "Kolory", a już wkrótce pojawią się w niej pokonkursowe fotografie "Letniej opowieści".

Szkolne jury oceniające prace nadesłane na konkurs fotograficzny w galerii na stronie szkoły pt "Wakacje w obiektywie" wybrało najlepsze zdjęcia. Przez całe docierały do nas Wasze zdjęcia - od widoków i zachodów słońca po kwiaty, maliny i dzieci! Wybór był naprawdę trudny! Poniżej zamieszczamy najlepsze zdaniem jurorek - p.Marioli Lech i Iwony Kity - konkursowe zdjęcie. I miejsce i nagrodę, którą jest udział w warsztatach fotograficznych otrzymała autorka zdjęcia "krk_12" Zobaczcie wszystkie zdjęcia
thumb_krk_12_1.jpg
Wyróżnione zostały również poniższe zdjęcia:
olaszymanowicz_12.jpg thumb_natalia_1_1.jpgthumb_pamela_siwak_10.jpgthumb_pamelasiwak24.jpg

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information