13 stycznia  uczniowie naszego liceum mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z wolontariuszami Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Gedeonitów „Arka Noego”, którzy odwiedzili szkołę na zaproszenie pani pedagog Alicji Jankowskiej. Główną ideą Stowarzyszenia jest rozpowszechnianie nauk Pisma Świętego, jednak w spotkaniach z młodzieżą szczególnie mocno podkreślaną kwestią są uzależnienia oraz propagowanie życia w zgodzie z Bogiem, jako alternatywy dla coraz to popularniejszych wśród młodych ludzi używek. Inicjatorem projektu jest Piotr Stępniak, który sam zagościł w auli naszego liceum, a wraz z nim dwóch innych wolontariuszy oraz Mirek Kola Kolczyk, polski raper wspierający koncepcję Stowarzyszenia.
  
 Spotkania z pewnością nie można określić mianem typowej prelekcji, która zanudziłaby niejednego z zebranych słuchaczy. Wolontariusze Stowarzyszenia świetnie zdają sobie sprawę jak dotrzeć do młodego odbiorcy. Ich zadanie jest tym trudniejsze, że mówią oni o problemach, które zazwyczaj są bagatelizowane przez społeczeństwo. W końcu każdy z nas nierzadko słyszy o niebezpieczeństwie jakie niosą ze sobą narkotyki, mówi się o tym jak poważne są skutki nadużywania alkoholu, a nawet na opakowaniach papierosów widnieją ostrzeżenia przed toksycznością substancji smolistych zawartych w tytoniu. Jednak kto z nas bierze te uwagi do siebie? Natomiast spotkanie z wolontariuszami Arki Noego było super interesującą konstrukcją osobistych przeżyć Piotra Stępniaka przeplatanych krótkimi filmikami z rozmów z młodymi ludźmi z przystanku Woodstock oraz tymi, którzy przetrwali piekło uzależnienia, a także gwiazdorskimi rapowymi kawałkami Mirka Koli Kolczyka. Ten młody artysta na tle przyjemnych bitów nie częstował słuchaczy tekstami o szarości i trudach życia wśród blokowisk, co byłoby wątkiem typowym dla polskiego rapu, ale roztaczał pozytywną energię i przełamywał stereotypy subkulturowe. Czy ktoś z nas kiedykolwiek wyobrażał sobie faceta w luźnych spodniach, w czapce z płaskim daszkiem, wnioskując po stylu, typowego skate'a chwalącego swoją muzyką Boga? Ja i pewnie większość z nas odpowiedziałaby: nie. A jednak. Osoba Koli jest na to  świetnym przykładem jak można cieszyć się życiem bez używek, być dumnym ze swych przekonań i wiary oraz nie „pompować” swojej pewności siebie alkoholem czy dragami. Równie istotną postacią jest Piotr Stępniak, którego  dramatyczna historia powinna być dla nas przestrogą. Wielu z odbiorców mogło być wstrząśniętych tym jak wiele człowiek ten musiał przejść, by zrozumieć wartość swojego życia, a także jak wielkiej siły ducha potrzeba by wydostać się z kręgów przestępczych i narkotykowych oraz wrócić na właściwą drogę. Wkład w spotkanie mieli również Łukasz, który autorską piosenką przy akompaniamencie gitary rozpoczął prelekcję oraz pan Andrzej, który również podzielił się swoimi przeżyciami. Jednak myślę, że najbardziej w pamięć uczniów zapadł Mirek i jego freestyle'owy popis kończący spotkanie. Wychodząc, każdy z uczniów otrzymał miniaturowy egzemplarz Nowego Testamentu, „instrukcji do życia” jak powiedział jeden z wolontariuszy.
    Wnioskując po relacjach słuchaczy muszę przyznać, że spotkanie było dla większości miłym jak i owocnym doświadczeniem. Z pewnością wielu z nas spoglądając na upominek od Gedeonitów zastanowi się nad własnym życiem, a nawet zmieni coś w swoim postępowaniu. Miejmy nadzieje, że nigdy nie zabraknie ludzi dzielących się z innymi świadectwem własnego życia, ostrzegających przed pokusami doczesnego świata. Przecież lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych. I to nieprawda, że „wszystkiego trzeba spróbować”. Czasami spróbowanie jednej rzeczy może zamknąć nam drogę do innych przyjemności.

                                                                                                              Skomentowała

                                                                                                                    Mahriolcia

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information